Çalışanların Yıllık İzin Süreleri

0
45

 

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte yıl boyu çalışan kişiler tatil planları yapmaya başlamıştır. Keza çalışanlar için izin süreleri yılın yorgunluğunu kısa sürede atmak ve yeniden çalışmaya motive olmaları açısından çok önem arz etmektedir. Bu kapsamda İş Kanununda yıllık izin süreleri düzenlenmiş ve işçi-işveren açısından belirtilen sürelere riayet edilmesi iki taraf içinde hüküm altına alınmıştır. Tabii ki Kanunda izin süreleri; yıllık ücretli izin, analık halinde çalışma ve süt izinleri, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri şeklinde belirtilmiş ancak güncel olması açısından bu yazımızda yıllık izin süreleri ve bu sürelerdeki hak ve yükümlülüklerinizi açıklayacağız.

Öncelikle çalışanların işe başlamaları ile birlikte izin süreleri hesabı da başlamaktadır. Bu kapsamda deneme süresi de dahil en az bir yıl çalışan işçiler yıllık izin hakkına sahip olmaktadırlar. Yıllık izin çalışanların lehine bir düzenleme olduğundan bu haktan işçilerin vazgeçmesi de mümkün değildir. Yıllık izin süreleri hizmetleri:

          Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara on dört günden,

          Beş yıldan fazla on beş yıldan az olanlara yirmi günden,

          On beş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmi altı günden az olamaz.

Dolayısıyla bu belirtilen süreler Kanunda hüküm bulan süreler olup işverenler çalışanlarına bu sürelerden daha fazla izin de verebilirler. Bu süreler genel çalışanlar için geçerli olduğu gibi iki istisna gruba da özel izin süreleri tanınmıştır. On sekiz ve daha küçük yaştaki çalışanlar ile elli ve daha yukarı yaştaki çalışanlar özel olarak korunmuş ve bunların yıllık ücretli izin sürelerinin yirmi günden aşağı olamayacağı belirtilmiştir.

Yıllık ücretli izin için bir yıl çalışma koşulu olduğundan mevsimlik işlerde çalışan (Örn. yaz aylarında tarım işlerinde çalışanlar) ve kampanya işlerinde çalışanlar yıllık izin süresinden yararlanamamaktadır. www.osmanozbolat.com

Yukarıda belirtilen izin süreleri işverenler tarafından bölünemez. Yani izin süreleri taksitler halinde kullandırılmaz,  işverenlerin bu izin sürelerini sürekli şekilde vermesi zorunludur. Ancak bazı durumlarda yapılan işin niteliği de göz önünde bulundurularak iki tarafın anlaşması halinde bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilmektedir.

Yine önemli olan diğer hususlarda yıl içinde çalışanlara verilen dinlenme, hastalık ve ücretli ve ücretsiz izin süreleri, yıllık ücretli izin süresinden indirilemez. Bu kapsamda ulusal bayram, genel tatil günleri ve hafta tatili günleri de yıllık izin günlerinden sayılmamaktadır. İzinlerini çalıştığı yerlerden uzakta memleketlerinde, tatil beldelerinde geçirecek olanlar için bir güzel haber daha verelim. Çalıştığı işyeri sınırları dışında yıllık izinleri geçirdiğini belgelendirme durumunda (otobüs bileti, konaklama belgeleri gibi) işverenler dört güne kadar çalışanlara yol izni vermek durumundadır ve bu sürede yıllık izin süresi dışındadır. www.osmanozbolat.com

Her firmanın ücret politikaları farklı olduğundan kamu kurum ve kuruluşları gibi işyerlerinde belirli günde aylık/ücret ödeme durumu söz konusu değildir. Dolayısıyla birçok çalışanın izin dönemine ücret ödeme günü denk gelmemektedir. İşte bu durumda işverenler, yıllık ücretli iznini kullanan her işçiye, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini ilgili işçinin izine başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek durumundadır. Çalışanların bu durumda dikkat etmesi gereken husus ise izin döneminde herhangi bir işyerinde çalışmamalarıdır. Çalıştıkları takdirde izin süresi içerisinde ödenen ücret işvereni tarafından geri alınabilir.

Belirtilen hususlar çerçevesinde rahat, huzur dolu tatil geçirmeniz dileği ile….

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz