Boşananların Çocukları İçin AGİ Durumu?

0
70

Boşananların Çocukları İçin AGİ Durumu nasıl olur?

Boşanan çiftler için Asgari Geçim İndiriminin hesabında, hesaplamanın nasıl yapılacağı, çocuklar için asgari geçim indiriminden nasıl yararlanılacağı hususları belirli kriterlere bağlıdır.

Buna göre boşanan çiftler için Asgari Geçim İndiriminin hesabında  hangi tarafın nafaka sağladığı dikkate alınır. Nafaka kim tarafından ödeniyorsa, indirimden de aynı taraf faydalanacaktır. Bu durum çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Örneğin, nafaka sağlayan kişi toplamda 3 çocuğu olmasına rağmen 1 çocuğu için nafaka ödüyorsa faydalanacağı asgari geçim indirimi de yalnız 1 çocuk için olacaktır.

Çiftlerin ikisinin de çalışması yani sosyal güvenlik kapsamında olması durumunda ise; çocuklar sosyal güvenlik yönünden kime bağımlı durumdaysa o taraf asgari geçim indirimi almaya hak kazanacaktır.

Ancak nafaka veren çalışan eşin asgari geçim indiriminden yararlanmamayı tercih etmesi durumunda, diğer eş sosyal güvenliğe tabi olarak çalışması halinde velayeti altında olan çocukları için asgari geçim indiriminden faydalanması mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz