Bayramlarda çalışanların hakları

1
48

parttime çalışmaBugün ramazan bayramı… Öncelikle emeği için çalışan, çalışırken bu uğurda canlarını kaybeden işçilerin aileleri olmak üzere, tüm okullarımızın bayramlarını en içten dileklerimle kutlar, bayramın bereketinden, feyzinden başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam aleminin nasiplenmesini dilerim.

Ramazan bayramı çalışanlar için genel tatil günü olup, toplam tatil süresi 3,5 gündür. Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işçiler çalıştırılmaz. Bu sürelerde İşçilerin çalıştırılması için iş sözleşmelerinde veya tatil öncesinde iki tarafın düzenleyeceği sözleşme ile işçinin kabulünün alınması gerekmektedir.

Bununla ilgili olarak İş Kanunu’nda: ‘4857 sayılı İş Kanunu’nun 44. maddesinde “Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde işyerlerinde çalışılıp çalışılmayacağı toplu iş sözleşmesi veya iş sözleşmeleri ile kararlaştırılır. Sözleşmelerde hüküm bulunmaması halinde söz konusu günlerde çalışılması için işçinin onayı gereklidir.’  hükmü yer almaktadır.

Bayramda çalışma ücreti nasıl hesaplanır?

Bayramlarda işçilerin çalışmaması durumunda normal günlük kazançları hesaplarından kesilmeksizin onlara ödenir. Ancak bayram tatillerinde çalışan işçilerin, çalıştıkları her gün için ayrıca bir günlük ücretleri de ödenmek zorundadır.

İşçinin ulusal bayram ve tatilde yaptığı çalışmanın ücreti, çalışmanın yapıldığı tarihteki işçinin çıplak brüt ücret üzerinden ödenmektedir. Örneğin bugün ramazan bayramında asgari ücretle çalışan bir kişi günlük (1134/30) 37,80 TL brüt ücrete hak kazanacaktır.

Bayramda fazla mesai yapanlar

Aksı sözleşmelerle öngörülmediği sürece; ulusal bayram ve genel tatil günlerinde yapılan çalışmada fazla mesai yaptırılmamışsa, işçinin çalışmadan alması gereken bir günlük ulusal bayram ve genel tatil ücreti, diğeri çalışarak alacağı bir günlük ücreti olmak üzere her günü için toplam iki ücret söz konusudur. Ancak işçinin haftalık 45 saati aşan fazla çalışmaları için, fazla çalışmanın yapıldığı tarihteki normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının % 50 artırılması suretiyle ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Fazla mesai yapmayıp, bir günlük çalışma süresi olan 7,5 saatten de az çalışan İşçilerin ücretleri İçin ise tam bir görüş birliği bulunmamaktadır. Yani bir günlük çalışma süresinden bile az çalışan işçilere, günlük kazancının çalışma saatine bölünerek ödenebileceğini belirtenler olsa da, kanaatimizce bu tatil günlerinde çalışanlara bir günlük çalışma ücretlerinin ödenmesi doğru olacaktır.

Bayramda yapılan yardımların prime dahil edilmesi

Çoğu İşverenler bayram öncesi çalışanlarına yardımlar yapmaktadırlar. Ücret harici yapılan bu sosyal yardımların SGK primine dahil edilip edilmeyeceği sıkça korumaktadır.

Çalışanlara yapılan yardımlar madde nitelik taşımıyorsa (erzak, gıda, elbise vb.) bu yardım ödemelerinin sigortalıların primlerine dahil etmeye gerek yoktur.

Fakat yapılan yardımlar direkt olarak nakdi yapılmışsa (elden veya banka kanalıyla ödenmesi fark etmez) bu ödemelerin sigortalıların aylık kazançlarına dahil edilmesi gerekmektedir.

İletişim: www.osmanozbolat.com

Twitter: @osozbolat

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz