Bağ-Kur Borcundan Nasıl Kurtulabilirim?

0
46

Bağkur borcuSoru: %60 üzeri raporum mevcut 1886 gün SSK var. Sağlık kurulu maluliyetimi onadı fakat SGK Bağ-Kur borcun var emekli etmem diyor. Ben hizmet birleştirmesi istemiyorum ve malullük ile ilgili şartlarımı SSK olarak karşılıyor ne yapmam gerek, borcu ödeyecek gücüm yok. (Atilla A.)

Malullük aylığı için başvuranlardan 4/(b) sigortalısı sayılanların (Bağ-Kur) aylığa hak kazanmaları için gün ve yıl şartının yanı sıra, kendi sigortalılığı nedeniyle genel sağlık sigortası primi dahil, prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması zorunludur.

4/1-(b) (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalıların emeklilik talep tarihinde prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının bulunması halinde talepleri reddedilmekte, borçlarını ödedikten sonra yeniden yazılı istekte bulunduklarında istek tarihini takip eden aybaşından itibaren aylık bağlanmaktadır.

Ancak, Bağ-Kur kapsamında geçen hizmetlerle, SSK ve Emekli Sandığı kapsamından kişiye aylık bağlanması durumlarında; (yani Bağ-Kur çalışmaları ile emekli olmayacak, SSK ve Emekli Sandığı çalışmaları ile emekli olacak olanlarda) talepte bulunulan tarihte, Bağ-Kur borcu bulunması halinde, yeni bir talep dilekçesi alınmadan, malullük aylıkları prim ve prime ilişkin her türlü borçlarını ödedikleri tarihi takip eden aybaşından başlatılmaktadır. Bu uygulama, malullük sigortasından 2008/Ekim ve sonrasında tahsis talebinde bulunacaklar için geçerlidir.

Sizde Bağ-Kur’a ilişkin borcunuzu ödediğiniz takdirde (sorudan anlaşıldığı kadarıyla Kuruma emeklilik için başvurmuşsunuz) yeni bir başvuru şartı aranmaksızın borcunuzu ödediğiniz tarihi takip eden aybaşından itibaren aylığa hak kazanırsınız.

Fakat sıkça rastlanılan durumlardan birisini maalesef sizde yaşıyorsunuz. Aylık için bütün şartları tamamlamış ancak Bağ-Kur borcunu ödeyemediğinden mağdur durumdasınız. Bu durum çalışma gücünü çoğunlukla zaten kaybetmiş ve resmi olarak malul olduğu kesinleşmiş kişileri zor durumda bırakmaktadır.

Bu gibi durumlara ilişkin SGK sigortalılara bir kolaylıkta sunmuş aslında. Ama yeterli mi o tabii ki tartışılır…

Bağ-Kur borcunuzdan, hizmetlerinizde vazgeçerek kurtulabilirsiniz.

Eski BAĞ-KUR yasasına göre 5 yıldan fazla borcu olanlar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurdukları takdirde, ödemedikleri BAĞ-KUR sigortalarının borçlarından kurtuluyordu.

Şuan yürürlükteki yasaya göre de 30 Nisan 2008 tarihi kıstas alınarak bu tarihe kadar 5 yılı aşan prim borcu olan Bağ-Kurlular için düzenleme yapılmıştır.  

Buna göre işyeri olan Bağ-Kurlular ve tarın Bağ-Kurlular 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre tescilleri yapıldığı halde, 30 Nisan 2008 tarihi itibarıyla beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu bulunanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, prim borçlarının ödenmesine ilişkin Kurumca çıkarılacak genel tebliğin yayımı tarihini (14.01.2009) takip eden aybaşından itibaren 6 ay içerisinde ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılığı durdurulur. Prim borcuna ilişkin süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmez ve bu sürelere ilişkin Kurum alacakları takip edilmeyerek, Kurum alacakları arasında yer verilmez.

Dolayısıyla prim borcunuz 5 yıldan fazla ise bu sürelere ilişkin hizmetlerinizden vazgeçerek borçtan kurtulabilir ve malullük aylığınıza hak kazanabilirsiniz.

https://twitter.com/osozbolat

http://www.facebook.com/osozbolat

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz