Asker ve Polislerin Sigortalılığı

9
135

asker ve polislerin sigortalılığıSoru: Sigortalılıkta Harp Okulu’nda geçen zaman dikkate alınmıyor. Subaylıkta ise Harp Okulu girişi esas alınarak prim hesaplaması yapılıyor. Askerlik hizmeti de Harp Okulu’ndaki geçen süreye göre düşüyor. Harp Okulu’nda geçen sürenin sigortalılıkta askerlik borçlanması gibi görülebilmesini sağlayacak bir düzenleme yapılabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevineceğim. İsmail Durmaz

İsmail Bey askerlerle birlikte polislerin okulda öğrenim gördükleri dönemlere ilişkin borçlanma durumları ilgililerce sık sorulmaktadır. Sizin sorunuzla birlikte Harp veya polis okulunu bitirip göreve geçen kişilerin sosyal güvenliklerini kısaca açıklayalım.

 Harp ve polis okulu öğrencileri 5510 sayılı Kanuna göre 4/(c) kapsamında (Emekli Sandığı) sigortalı sayılmaktadırlar. Bu kişilerin 4/(c) kapsamında değerlendirilmesi Kanuna göre: “Harp okulları ile fakülte ve yüksekokullarda, Türk Silâhlı Kuvvetleri hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken askerî öğrenci olanlar ile astsubay meslek yüksek okulları ve astsubay naspedilmek üzere temel askerlik eğitimine tâbi tutulan adaylar ile Polis Akademisi ile fakülte ve yüksek okullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrenciler” şeklinde ifade edilerek, sigortalılık kapsamına girmeleri bu okullarda öğrenime başladıkları tarihte başlamaktadır.

Ancak Harp okulları ile fakülte ve yüksekokullarda ve Polis Akademisi ile fakülte ve yüksekokullarda, okulları tamamlamadan ayrılanlar ile bu okulları tamamlamalarına rağmen görevlerine başlamadan ayrılanların, bu okullarda geçen eğitim süreleri sigortalılıklarından sayılmamaktadır.

Polis ve askerler söz konusu görevlerini ifa ettikleri süre boyunca fiili hizmet zammı alırlar. Bu hizmet zammı da çalıştıkları her 360 gün için hizmet sürelerine 90 eklenerek oluşmaktadır. Söz konusu süre 8 yılı geçmemek üzere emeklilik hesabına dahil olacak süreye eklenmektedir. Ayrıca bu sürelerin 3 yılı geçmemek üzere yarısı da emeklilik yaş haddinden indirilmektedir.

Yine Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre; fakülte veya yüksekokullarda kendi hesabına okuduktan sonra subay veya astsubaylığa nasbedilen veya yedek subaylık hizmetini takiben subaylığa geçirilenler ile fakülte ve yüksekokullarda kendi hesabına okuduktan sonra, komiser yardımcısı veya polis memuru olarak atananların başarılı öğrenim süreleri;

Asker ise: Borçlanmanın yapıldığı tarihte ilgisine göre en az aylık alan teğmenin, astsubay çavuşun;

Polis ise: İlgisine göre polis memuru ya da komiser yardımcısının prime esas kazancı üzerinden, bu sürelere ait primler kendilerince ödenerek borçlandırılmak suretiyle hizmetten sayılır. Bu şekilde hesap edilecek borç, tebliğ tarihinden itibaren iki yıl içinde eşit taksitler halinde ödenir.

Fakülte veya yüksekokullarda kendi hesabına okumakta iken Türk Silahlı Kuvvetleri veya Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrencilerin, daha önce kendi hesabına okudukları normal okul süreleri hakkında da yukarıda açıklanan borçlanma hükmü uygulanmaktadır.

https://twitter.com/osozbolat

http://www.facebook.com/osozbolat

 

9 YORUMLAR

 1. Merhabalar. 11.07.1977 doğumluyum. 26.06.2003 tarihinde polis memuru olarak göreve başladım. 22.11.2016 tarihinde KHK ile ihraç edildim. Toplam 16 yıl 8ay yıpranma ile birlikte görev sürem var. 25 yıl tamamlamam gerekiyor herhalde yaş şartı ne olur? Bağ-Kur mu SSK mı iyi olur benim için. Birde polislikten önce okuduğum 2 yıl kooperatifçilik bölümü önlisans programı(1995-1997)ve polis meslek yüksekokulu(2001-2003) ve 18 ay askerlik süresi 1999-2000 yılları tamamını borclanabilirmiyim.? İhraç olmak bu süreçlere zarar verirmi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 2. Ben 1998 yılında fakülteye başladım. 2002 yılında mezun oldum. 29/12/2005 yılında polis memuru olarak göreve başladım ve hala devam etmekteyim. Benim sorum şu; ben bu fakülte süresini borçlansam sigorta giriş tarihim fakülteye başladığım tarih olan 1998 yılına geriler mi ve geriler ise emeklilik yaşım düşer mi?

 3. Ben Silahlı kuvvetlere girmeden önce 23 ay (2 yıllık) meslek yüksekokulu okumuştum. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü ne bu süreleri borçlanmak için resmi olarak başvurdum. Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yüksekokulda geçen 23 ay için 12.797,57 tl yi 2 yıl içinde yatırarak belgeyi kendilerine ulaştırmamı istemektedirler. Benim sorum ben bu 12.797,57 tl yi yatırırsam işe giriş tarihimin 2 yıl önceye çekilerek, şahsımı 2 yıl önce emekli maaşı ve ikramiyesine kazandırdığını biliyorum. Emekli ikramiyemi alırken fazladan borçlanma yaparak yatırdığım 12.797,57 tl mi ikramiyem içinde tekrar devletten alabiliyormuyum? Neticede o para da benim cebimden çıkan bir para. Bu konuda mail adresime bilgi verirseniz sevinirim.

 4. Merhaba,

  Ben de Harp oulundan ayrıldım.Harp okulu öğrenciliğine başladığım tarih itibarıyla emekli sandığına primlerim ödenmeye başlamıştı. Bu prim ödenmeye başlanan tarihi sigorta başlangıcı saydırabiliyor muyum? Mevcut kanuna göre sayılmıyorsa sayılması bir yol yöntem var mıdır? Mesela AYM ye ya da farklı bir mahkemeye dava açmak bir işe yarar mı?

 5. 1990 yılında 6ay okumak üzere polis okuluna gittik daha sonra okul 1yıla çıkarıldı ben istifa edip ayrıldım.O tarihten itibaren sigorta girişim başlar mı?

  • Harp okulları ile fakülte ve yüksekokullarda ve Polis Akademisi ile fakülte ve yüksekokullarda, okulları tamamlamadan ayrılanlar ile bu okulları tamamlamalarına rağmen görevlerine başlamadan ayrılanların, bu okullarda geçen eğitim süreleri sigortalılıklarından sayılmamaktadır.

  • Harp okulları ile fakülte ve yüksekokullarda ve Polis Akademisi ile fakülte ve yüksekokullarda, okulları tamamlamadan ayrılanlar ile bu okulları tamamlamalarına rağmen görevlerine başlamadan ayrılanların, bu okullarda geçen eğitim süreleri sigortalılıklarından sayılmamaktadır.
   demişsiniz fakat bu düzenleme 2008 yılında yapılan 2006 yılında çıkarılan bir kanunda değişiklik yapıyor. önceki tarihlere geriye dönük aleyhe nasıl etki edebilir? 2008 öncesi askeri okullarda okuyanların sigortalılığı hukukun genel ilkelerine göre geçerli olması gerekmez mi?

 6. Harp okulundan kendi isteğinizle ayrılınca o sürelere ilişkin sigortalılık kabul olmuyor. Genel anlamda bir prim almak içinde zaten emeklilik için gerekli yaş şartını tamamlayıp günü tamamlamama şartı bulunmaktadır. Dolayısıyla o primleri almanız mümkün değil.

 7. Harp okulundan gecen sene mart ayinda saglik nedediyle 3. Siniftan ilisigim kesildi. Kendi istegimle ayrilmadim. Pirimlerimi alamaz miyim ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz