Asgari geçim indirimi değişti

0
47

Önceden emekli ve çalışanlar her alışverişlerinde fiş almaya dikkat ederler, aynı zamanda eş dosttan fiş/fatura toplayıp bunları devlete sunup belirli bir tutarda vergi iadesi alırlardı. 2008 yılından itibaren bu uygulama tarih oldu ve yerini asgari geçim indirimi uygulaması aldı.

Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirinden düşülerek vergi dışı bırakılması durumudur. Bu uygulamadan ücretleri gerçek usulde vergilendirilen kişiler yararlanabilmektedir.

Söz konusu indirim tutarının her ay işveren tarafından işçilerin ücretine yansıtılarak ödenmesi gerekmektedir.

Asgari geçim indirimi hizmet erbabının elde ettiği ücret gelirinden asgari ücretin yıllık brüt tutarının;

– Mükellefin kendisi için % 50’si,

– Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10’u,

– Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere iki çocuk için %7,5’i

– Diğer çocukların her biri için %5’idir.

Bu oranlar yıllık asgari ücret tutarı ve gelir vergisi oranı olan %15 ile çarpılıp, her ay için ne kadar ödeneceğinin belirlenmesi açısından 12’ye bölünerek indirim tutarı bulunur. Örnek olarak 2014 yılında 1071 TL brüt asgari ücret üzerinden bekar bir çalışan için asgari geçim indirimini hesaplayacak olursak;

12 ay X 1071 TL = 12.852 TL yıllık brüt asgari ücret tutarıdır.

Bekar çalışan için 12.852 TL X % 50 X % 15 = 963,90 TL yıllık asgari geçim indirim tutarıdır.

963,90/12 ay  = 80,33 TL ise aylık bekar çalışanın alacağı tutar olarak hesaplanır.

2014 yılı için belirlenen asgari ücret yılın ilk altı ayı için net 846 TL, brüt 1071 TL; ikinci altı ay için ise net 891 TL, brüt 1134 TL olarak belirlendi. Asgari ücretteki bu değişim asgari geçin indirim tutarlarını da değiştirdi. Buna göre tutar bazında asgari geçim indirimi:

Bekar çalışan için 80,33 TL,

Evli eşi çalışmayan çocuksuz çalışan için 96,39 TL,

Evli eşi çalışmayan bir çocuklu çalışan için 108,44 TL,

Evli eşi çalışmayan iki çocuklu çalışan için 120,49 TL,

Evli eşi çalışmayan üç çocuklu çalışan için 128,52 TL,

Evli eşi çalışmayan dört çocuklu çalışan için 136,55 TL,

Evli eşi çalışan çocuksuz çalışan için 80,33 TL,

Evli eşi çalışan 1 çocuklu çalışan için 92,37 TL olarak güncellenmiş oldu.

Böylelikle örneğin 1500 TL net ücret alan evli olup eşi çalışmayan ve bir çocuğu olan kişinin 1500 TL ücretinin yanı sıra işvereninden 108,44 TL daha asgari geçim indirimini de alması gerekmektedir.

Kıdem tazminatı fonu rafa kaldırılmış

Çalışanları heyecanlandıran ve gündemi epeyce meşgul eden kıdem tazminatı düzenlemesine ilişkin çalışma rafa kaldırılmış. Hemen her yıl gündeme gelen bu düzenleme ile ilgili işçi ve işveren taraflarının bir türlü anlaşamaması tazminat hakkından yararlanamayan binlerce çalışanı zor durumda bırakmaktadır.

Konu ile ilgili bu köşeden düzenlemenin yasalaşmasının çok zor olduğunu belirtmiştik. Çünkü söz konusu tarafların yapılacak çalışmada tamamen uzlaşması mümkün değildir. Kanun koyucunun hükmetme yetkisini kullanarak taraflardan alınan görüşler çerçevesinde ortak bir metin hazırlayarak bunu yasalaştırması problemi çözecektir. Aksi takdirde her yıl çalışanların umutlarını artırıp “olmadı, rafa kaldırdık” demenin doğru bir şey olmadığı açıktır.

osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz