İş arama izni nedir?

0
39

iş arama izniİş Kanununa göre iş sözleşmesini sona erdirecek taraf (işçi-işveren,) işyerindeki mevcut çalışma süresine göre karşı tarafa belirli bir süre verir. Bu süre içerisinde de iki taraf mağdur edilmeden kendi iş planlarını şekillendirmektedir. Bu süreler işyerindeki kıdeme göre:

-İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta,

-İşi altı aydan bir buçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta,

-İşi bir buçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta,

-İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta olarak kanunda belirlenmiştir.

Bilirim sürelerinde işverenler çalışanlarına yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur. İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. Ancak iş arama iznini toplu kullanmak isteyen işçi, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.

Bazı durumlarda işverenler “ben iş arama izni falan vermem” diyebilir. Bu durumda İşveren iş arama iznini vermez veya eksik kullandırırsa o süreye ilişkin ücreti çalışanına ödemek zorundadır.

Şayet işveren izin vermez ve üstüne de işçisini bu sürelerde çalıştırırsa, işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

Soru: 14-09-1976 doğumluyum 20-08-1998 de ssk(numarası almak için) lı işe başladım 98-99 yıllarında toplam 96gün (belki daha az da olabilir)prim yatırıldı, sonra 07-05-2001 de devlet memuru (öğretmen) oldum. Ne zaman emekli olabilirim? Oğuz Ç.

Emeklilik için 25 yıl hizmet sürenizi tamamlamanız gerekmektedir. Mevcut şartlarda 11 yıl 5 ay 24 gün sonra hizmet süreniz bitiyor ama 14.09.2036 tarihinde de yaş süreniz (60 yaşında) dolmaktadır.

Soru: 01.11.1973 doğumluyum. 01.08.1997 de SSK başladı ve yaklaşık 4900 prim günüm var. 30.06.2011 de SSK kesildi ve 30.08.2013’te isteğe bağlı ödemeye başladım. Ne zaman emekli olurum?(bayan)

Normal emeklilik şartlarınız 20 yıl sigortalılık, 5975 gün ve 55 yaşını doldurmaktır. Emeklilik gününüzü tamamlamak için 1075 gününüz kalmış. Burada dikkat etmeniz gereken şey isteğe bağlı sigortalı olarak 3,5 yılı geçmemek. 1075 gün ödeme yaptıktan sonra isteğe bağlı ödemeyi sonlandırıp yaşınızı doldurmayı bekleyebilirsiniz.

İletişim: www.osmanozbolat.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz