Amirin izin vermeme yetkisi var mıdır?

0
41

sorularSoru: Doğum yapmış memur, (5 aylık bebeği var) yıllık iznini kullanacakken amirinin izin vermeme hakkı var mı? Süt izninde veya ücretsiz izinde, insiyatif çalışana verilmişti. Yıllık izinde, çalışan istediği zaman izin kullanabilir diyebilir miyiz?

Memurun yıllık izin hakkı ve kullanma şartları 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda açıklanmıştır. Burada iki hususu belirtmek gerekmektedir. Birincisi, yıllık izin memur için bir haktır. Yani kullandırılmak zorundadır. İkinci husus ise yıllık iznin amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabileceğidir. Yani yıllık izin konusunda amirin izin vermeme gibi bir yetkisi söz konusu olmamakla birlikte, izinler yapılan işin durumuna göre amirin uygun göreceği zaman dilimlerinde kullandırılmaktadır.

Soru: 7 yıldır aynı kurumda çalışmaktayım 6 ayda bir işe girdi çıktı yapılıyor. İşten çıktığımda tazminat hakkım var mı? Hatice A.

İşten kendi isteğinizle ayrıldığınızda tazminat alamazsınız. Tazminat almanızı gerektirecek şekilde işten ayrıldığınızda ise, aynı yerde kesintisiz olarak çalıştığınız halde işveren tarafından işe giriş-çıkış yapılması tazminat almanıza engel değildir. İşveren tazminatınız ödemek istemezse bile yargı yoluyla bu hakkınızı alırsınız.

Soru: Eşim çalıştığı yerden doğum iznine ayrıldı. Doğum izni süresince işveren her ay maaşını düzenli yatırdı ve SGK’dan gelecek olan iş göremezlik ödeneğinin kendisine verilmesini istiyor. Yaptığımız hesaplarda işveren 5800 TL ücret yatırmışken SGK bize 7500 TL ödenek verdi. İşveren bunun tamamını istiyor bu konu ile ilgili ne yapabiliriz? Mehmet Ö.

Doğum izninde bulunan çalışana işveren ücret ödemek zorunda değildir. Ücret ödeyip ödememek işverenin inisiyatifindedir. Karşılaştığınız durumla ilgili söylenebilecek şey, aranızda geçen anlaşmanın hükümlü olacağıdır. Yani işveren size ücret ödeyecek, bu ücretleri siz de SGK’dan alacağınız iş göremezlik ödeneği ile tekrar ödeyecekseniz parayı geri ödemeniz gerekiyor. Veyahut hiç böyle bir anlaşma olmaksızın işveren zorunlu olmadığı halde size ücret ödemiş ve bunu geri talep ediyorsa bunun borç niteliğinde bir para olup olmadığı ve geri ödenip ödenmeyeceği size kalmış bir şey.

Soru: 20 Şubatta işe başladım. Fakat ben mayısa kadar sigortasız çalışmışım, üstelik 2 aylık hamileyim ve iş yerime ait belgelerim ve adıma kaşem var. Üstelik o tarihten itibaren satış kâğıtlarım, evraklarım da var. Sigortasız çalıştığımı mayıs ayında fark ettim ne yapabilirim? Melis Ç.

Sigortasız çalıştırılıyorsanız ve elinizde de bunla ilgili ispatlayıcı nitelikte belgeleriniz varsa işiniz kolay. İşyerinde halen çalışıyorsanız ALO-170 hattını arayarak şikayette bulunabilirsiniz. Şayet işten ayrılmışsanız, işyerinizin bağlı bulunduğu SGK Müdürlüğüne giderek dilekçe ile şikayette bulunabilirsiniz.

Soru: Kalp ve epilepsi hastası olan eşim için erken emeklilikten faydalanmak istiyoruz. İşe nereden başlamalıyız? Yardımcı olur musunuz?

İkamet ettiğiniz yerdeki SGK Müdürlüğüne giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Buradan hastaneye sevk alırsınız ve yapılacak incelemelerden sonra alacağınız rapor oranına göre bir yol çizebilirsiniz.

Soru: 1981 yılından beri ailece yurtdışında yaşamamıza rağmen, geçen yıllarda defalarca kontrol ettiğimde borç görünmezken, eşime GSS pirim borcu çıktığını gördüm. İşlem yaptırdığımız konsoloslukların vurdumduymazlıkları nedeni ile adres kaydı yurt içinde görünüyormuş. İkimizin zaten yurtdışında sigortası var ve çalışmaktayız. Bu borç nasıl iptal olur? Hacı K.

Genel sağlık sigortası uygulamasının en temel unsuru yurtiçinde ikamet etmek koşuludur. Yurtdışında yaşıyorken süresi içinde konsolosluğa başvurarak adres güncellenmesini istemiş olmakla birlikte orada bu işlem gerçekleşmemişse konu rahatlıkla düzeltilir. Ancak başvuru yapmamışsanız tarafınıza genel sağlık sigortası primleri işlenecektir. Bu durumda söz konusu primlerin iptal edilmesi için eşinizin yurtdışında ikamet ettiğini ve sigortalı olarak çalıştığını belgeleyerek tarafınıza tahakkuk ettirilen primlerin iptal edilmesini talep edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz