ALO 170 ‘Çalışan’ Hattı

0
52

Alo 170 ihbarÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurulan ALO 170 bilgi edinme hattı, gerek işçi gerekse de işveren açısından çalışma hayatına ilişkin soruların cevaplandırıldığı, şikayet ve ihbarların alındığı 7/24 hizmet sunan iletişim birimidir.

Yaklaşık 300’ü aşkın çalışan ile günde ortalama 25 bin, yılda 3-4 milyon çağrının cevaplandırıldığı ALO 170 hattı, 2012 yılında kategorisinde Avrupa, Ortadoğu ve Avrupa birincisi olmuştur. 2013 yılında da verilen hizmetler yönünden ortalama memnuniyet %93 seviyesinde olup, rekor düzeyde gerçekleşmiştir. Bu sebeple %50’si engelli personelden oluşan Alo 170 hattı çalışanlarını bu özverili çalışmalarından ötürü kutlamak gerekiyor.

ALO 170 hattı istatistikleri

Alo 170 hattına gelen çağrı konularına göz attığımızda açık ara rapor ücretinin ilk sırada yer aldığını, bunu sırasıyla hizmet dökümü, çalışma ücretleri, kıdem tazminatı, genel sağlık sigortası, emeklilik sorgulama, kayıtdışı istihdam gibi konuların takip ettiği görülmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı başvurularında en sık yabancıların çalışma izinleri ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili sorulduğu; kayıtdışı başvuruların dağılımında ise kayıtdışı istihdam ve primlerin eksik yatırılması konuları ilk sırada bulunmaktadır.

Halka açılan bu tür kamu hizmetlerinde her zaman olduğu gibi ALO 170 iletişim hattına gelen çağrıların ilgili kuruluşlara göre dağılımında ise %71’lik oranla SGK ilk sırada yer almaktadır. Bu oran çağrı konularına göre Çalışma Bakanlığı bünyesinde yer alan SGK’da memurundan, denetim görevlilerine ve idarecilerine kadar iş yükünün de aynı oranda artması anlamına gelmektedir.

Mobbing’e maruz kalanlara psikolojik destek

Psikolojik taciz (mobbing); çalışma hayatında kişilerin maruz kaldığı baskılar sonucunda yaşadıkları psikolojik sorunlar nedeniyle hayatlarının olumsuz etkilenmesi durumudur.

Mobbinge maruz kalanlar ile ilgili ALO 170 iletişim hattına yapılan ihbarların %68’i özel sektörden, %32’si kamu sektöründen gelmiş. Söz konusu çağrıları yapanların dağılımında ise bilindiğinin aksine %55’lik oranla erkekler ilk sırada yer almaktadır.

Mobbing konusunda şikayetçilerden gelen örnek çağrılara göz attığımızda da aslında mobbingin nasıl oluştuğu hakkında da bizlere fikir vermektedir.

F.A: Bölge sorumlusu amirim tarafından psikolojik baskıya maruz kalıyorum. Bölge müdürümüz kel, benim saçım uzun ve kulağımdaki küpe nedeniyle diğer çalışanların ve amirlerin yanında alay ediyor, küçük düşürücü davranışlarda bulunup ayrımcılık yapılıyor.

S.B: Temizlik işçisi olarak çalışıyorum. Amirim tarafından psikolojik baskıya maruz kalıyorum. Temizlediğim bir yer tekrar temizletiliyor ve boş durmamam için görevim olmayan işler veriliyor. Verilen görevleri yapmak istemediğimde işten çıkartacağını söyleyerek tehdit etmektedir.

Görüldüğü üzere işyerlerinde çeşitli nedenlerle çalışanlar baskı altında kalmaktadır ve bu durum da onları gerçekten ruhsal yönden zor durumda bırakmaktadır. İşte ALO 170 ihbar hattında mobbinge maruz kalan bu çalışanlar için dünyada örnek gösterilebilecek bir hizmet de verilmektedir.

İşyerlerinde Psikolojik Tacizin (Mobbing) Önlenmesi kapsamında 2011/2 sayılı Başbakanlık Genelgesi yürürlüğe girmiştir. Genelgenin 4. Maddesi gereği Psikolojik tacizle mücadeleyi güçlendirmek üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 üzerinden psikologlar vasıtasıyla çalışanlara yardım ve destek sağlanmaktadır.

Evet, sizlerde çalışma hayatında karşılaştığınız her türlü sorunla ve sorularla ilgili ALO 170 iletişim hattını arayabilir, iş hukuku ve sosyal güvenlik mevzuatı ile ilgili sorularınıza fahiş ücretlerle cevap veren kişilere paranızı kaptırmış olmazsınız.

Söz konu ALO 170 hattı istatistikleri ile ilgili detaylı bilgi için ALO 170 istatistikleri PDF formatını indiriniz.

osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz