Allah kimseyi taşeron işçi etmesin

0
37

Bu hafta bir okurumuz mail göndermiş. Taşeron işçi statüsünde çalışan ve sıkıntıları herkesçe bilinen ancak bir türlü de durumları ile ilgili düzenleme yapılmayan okurumuz gibi binlerce taşeron işçisinin neler yaşadığını ve hangi koşullarda evlerine helal lokma götürdüklerini bir okuyalım isterseniz.

“Merhaba Osman Bey… 19 yıldan bu yana aynı işyerinde çalışıyorum. Bu çalışma sürem içinde ismini dahi hatırlamadığım ondan fazla şirketin işçisi oldum. Şirketlerle çalıştığım kurum arasında sözleşmeler en fazla bir yıl yapılıyor. Hatta bazen 3 ay sonra bile sözleşmeler feshediliyor. Bizi çalıştıran şirketlerin yetkililerini bile görmüyoruz, tanımıyoruz. Her sözleşme yenileme döneminde son aylıklarımız genelde ödenmiyor. Bu durumu çalıştığımız yere anlattığımızda, kendi işçileri olmadığımızdan yapacakları herhangi bir şey olmadığını söylüyorlar.  19 yıllık çalışma sürem içinde belki de 19 gün bile yıllık izin kullanmadım. Bir gün bile çocuğumun elinden tutup onu okula götüremedim. 19 yıl boyunca hep işten atılma korkusu ile işe gidip geliyorum. İstanbul gibi bir ilde asgari ücretle çalıştırılıyoruz ancak buna rağmen ücretlerimiz düzenli ödenmiyor. SGK’dan hizmet dökümüme baktığımda bilmediğim o kadar şirkette çalışmam var ki… Ancak ben sadece bu kadar süre içinde bir işyerinde çalıştım. Bu nasıl bir adalettir? Bu sömürü düzeninden başka nedir Osman Bey? Lütfen sesimizi duyurun!”

Taşeron veya kanunlarda alt işveren diye adlandırılan firmalar, bir işverenden yapılan işin bir bölümünde veya yardımcı işlerinde iş yapmak için faaliyet gösterirler. Bunların yanında çalıştırılan kişilerde taşeron işçiler veya alt işverenlerin işçileri olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle kamu ve özel hukuk tüzel kişileri ve tüzel kişiliği olmayan diğer kurum ve kuruluşları tarafından yapılan işlerde piyasadaki şirketler aracılığı ile istihdam edilen bu işçiler, işçi ve geçici personel statüsünde çalıştırılmaktadır. Her ne kadar kamu kurumlarında istihdam edilseler de bu işçilerin birçoğunun ne sosyal güvenceleri tam olarak bildirilmekte, ne ücretleri tam ödenmekte ve işin vahim tarafı bütün bunlara rağmen şikâyet edebilecekleri bir muhatap bile bulamamaktadırlar.

Taşeron hizmet alan yerlerle şirketler arasındaki sözleşmeler birer yıllık olarak düzenlendiğinden çalışanlar hiçbiri tazminat hakkından yararlanamamaktadırlar. Ancak işten ayrıldıktan sonra aylarca mahkeme kapılarını aşındırdıktan sonra hak edebilirlerse ne fayda…

Tazminatlarla birlikte şirketler her yıl değiştiğinden işçiler yıllık yasal izin sürelerini bile kullanamamaktadırlar. Buna geçici bir çözüm olarak bazı kamu kuruluşları son yıllarda sözleşmelerle şirketlere izin kullandırtmaya başladı. Bir makinayı bile devamlı çalıştıramadığımız düşünüldüğünde böylesi bir çalışma hangi vicdan ve merhamet duygusu ile açıklanabilir ki? www.osmanozbolat.com

İşine geldiğinde yasalara aykırı bir şekilde sözleşmelerle günü kurtarmaya çalışan kuruluşlar, üç kuruş tasarruf edeceğiz diye, kendilerine ölçülemeyecek derece katma değer yaratan o işçilerin maddi manevi kayıplarını gördükçe yüzlerine nasıl bakıyorlar merak ediyor insan.

İnanın bu düzen Sanayileşme Devrimi ile birlikte zor şartlarda insan gücü ile üretim yapılan 18. Yüzyıl dünyasının modern çağıdır. Öznenin işçi olduğu ve onun sırtından sadece sermaye ile para kazanan bir yapıya maalesef devlet eli ile göz yumulmakta hatta buna seyirci kalınmaktadır.

Bu şekilde çalışan geçici personelin şuan TBMM’de görüşülmekte olan torba kanuna ekleneceği söylemleri dün olduğu gibi bugünde yalan çıktı. Ancak okurumuzun da belirttiği gibi “bu sömürü düzeninden” kurtulmak için çok geç değildir. En kısa sürede binlerce taşeron işçisine kadro müjdesi verilerek yasal haklarına ve statülerine kavuşturulmaları gerekmektedir.

osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz