53 yaşında emekli olabilirsiniz

0
40

İş Kanunu SorularıSoru: Merhaba 29.04.1973 doğumluyum. İse giriş tarihim 06.08.1996’dır. Özel bir bankada 6200 gün primim mevcut. Kasım. 2013’te kıdem tazminatımı alarak istifa ettim. Banka emekli sandığı kapsamındadır. Bu durumda 20 yıl hizmet yılımı tamamlamadığım için emekli olma şartım nedir? 2.sorum tekrar SSK’lı olarak ise başlasam hangi kurumdan emekli olabilirim?

Emekli sandığından 20 yıl hizmet süresini tamamlayarak ayrılsaydınız 53 yaşında emekli olurdunuz. Şu an ya 2 yıl emeli sandığı kapsamında çalışıp 53 yaşını bekleyeceksiniz. Ya da 3,5 yıl 4/a (SSK) kapsamında çalışmanız halinde SSK kapsamında emeklilik hakkına sahip olursunuz. O zamanda yine 53 yaşında emekli olma hakkına sahip oluyorsunuz.

Soru: SGK başlangıcım 1999 yılıdır. Organ nakli olduğum tarih 2009 toplamda 2000 SGK pirimim var ve malulen emekli olup çalışmaya devam etmek istiyorum. İşverenimle bu konuyu paylaştım lütfen tam olarak izlemem gereken yasal yolu yazar mısınız? Y. Tunç

10 yıl 1800 gün sigortalılığınız var. Malulen emekli olmak için % 60 oranında rapor almanız gerekiyor. Bunun içinde bağlı olduğunuz SGK'ya giderek malulen emeklilik için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz gün için işten çıkışınızın yapılması lazım. Sizi yetkili sağlık kuruluşuna sevk ederler. Buradan alacağınız raporu SGK sağlık kurulu da onaylarsa malulen emekli olursunuz.

Soru: Şu an 32 haftalık hamileyim. 37. haftada doğum iznine çıktığımızda erken doğum olursa  doğumdan önceki 8 hafa iznim yanıyor mu? Yoksa doğumdan sonraki gün olarak mı yansıyor? F. Alemdar

Herhangi bir erken doğum sırasında kullanılamayan izin süreleri doğum sonrası kullanılacak izin süresine eklenir.

Soru: Vergi indirimi için alınan hastane raporları maliye tarafından Ankara’ya gönderiliyor orda raporlar genellikle oran düşünülerek vergi indirimi ret olarak geri geliyordu. Son zamanlarda engelli indirimlerinde artık Ankara tarafından oran düşürülmeyecek deniliyor. Yani rapor % 50 ise % 30’a düşürülmeyecek deniliyor. Hastanede alınan rapor oranı ne ise aynı olarak onaylanır deniliyor acaba bu söylemler doğrumu sizden rica etsem cevaplar mısınız?

2013 yılında Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması Ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından ortak olarak çıkarıldı. Yönetmeliğin ilgili maddesinde de “ sakatlık indirimine esas olmak üzere düzenlenen raporlarda, raporu düzenleyen sağlık kuruluşu tarafından işverenin bulunduğu yerdeki il defterdarlığına gönderilen özürlü sağlık kurulu raporunun esas alınacağı” belirtilmektedir. Dolayısıyla Vergi İndirimi nedeniyle sağlık kuruluşlarından alınan raporlar esas alınmaktadır.

Soru: Vergi indiriminden heyete girdim. Evime gelen mektupta%36 özür belirlenmiş. İtiraz hakkım var mı? Aynı zamanda İşkur’dan %40 süreklidir raporum var. Birde 2009 yılında İzmir Alsancak hastanesinde girdiğim heyette Ankara’dan bana gelen cevap %39 idi ne yapabilirim? H. Akpınar

Raporun sonucuna tabii ki itiraz hakkınız var.  İlk özürlü sağlık kurulu raporunun tasdikli bir örneği ile birlikte, bulunduğu ilin sağlık müdürlüğüne başvurabilirsiniz. Farklı sağlık raporlarınızla ilgili de; Sağlık Bakanlığınca belirlenmiş olan hakem hastanelerden, ikamet ettiğiniz yere en yakın bir hakem hastaneye, yeniden muayene edilmeniz ve özürlü sağlık kurulu raporu tanzim edilmesi amacıyla yine il sağlık müdürlüğü kanalıyla gönderilir. Hakem hastanenin özürlü sağlık kurulunca verilen kararı kesindir.

Soru: 15.1.2004 tarihinde SGK primi yatmaya başlayan bir çalışanım. Kendi isteğimle işten ayrılmam durumunda tazminat alabilmemin yolu var mıdır? G. Şen

İş Kanununda belirtilen işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymaması ve diğer endenler hariç kendi isteğinizle işten ayrılmanız durumunda kıdem tazminatı alamazsınız.

Soru: iyi günler, merak ettiğim bir konu var. Ücretsiz izindeki devlet memuru, izin süresince gelir getirici bir işte çalışabilir mi? M.Uztetik

Memurun ücretsiz izin döneminde de memuriyetle olan ilişkisi devam ettiğinden, çalışma ile ilgili hususlar da aynen geçerlidir. Yani çalışma yasağı aynen devam etmektedir.

İletişim: www.osmanozbolat.com

twitter.com/osozbolat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz