15 yıl 3600 gün çalışarak tazminat alabilirsiniz

1
54
SGK Para cezaları

 

 

Soru: Merhaba Osman Bey, en son çalıştığım işyerine girişim 10.07.2000. 17.09.2013 tarihinde de işten ayrıldım. Şu an toplamda 6200 günüm var. Eşimin rahatsızlığı nedeniyle işyerinden mecburen ayrılmak zorunda kaldım. Ayrılırken işveren ben kimsenin hakkını yemem dedi ama zor görünüyor. Ben kıdem tazminatı alabilir miyim veya ne yapmam gerekiyor? Mustafa D.

Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için hangi durumların oluşacağı kanunda belirtilmiştir. Buna göre işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmakla birlikte;

– İşveren tarafından haklı nedenlerle,

– İşçi tarafından sağlık nedeniyle,

– Askerlik nedeniyle,

– Emeklilik nedeniyle,

– Kadın işçinin evlenmesi nedeniyle,

– İşçinin ölümü nedeniyle iş akdinin sona ermesi durumunda kıdem tazminatına hak kazanılır.

Bu sebepler dışında birde en önemli ve işçiler lehine olan bir kıdem hakkı daha bulunmaktadır. 08.09.1999 tarihinden önce işe girişi bulunan ve 15 yıl 3600 gününü birlikte tamamlayan sigortalılar, en yakın SGK Merkez Müdürlüklerine veya Sosyal güvenlik İl Müdürlüklerine başvurarak “Kıdem tazminatı alabilir” yazısını alıp işyerlerine sundukları takdirde tazminat haklarından yararlanabilirler.

Burada dikkat edilmesi gereken husus işten 15 yıl 3600 günü doldurup ayrıldıktan sonra hemen başka bir işyerinde çalışmamanız gerektiğidir. Çünkü bu şekilde işten ayrılış, işçinin emeklilik koşullarını tamamlamış ve yaş şartını bekliyor durumda olduğu şeklinde değerlendirildiğinden, hemen başka bir işyerinde işe başlama durumunda işveren tarafından açılacak davalarda sizi zor durumda bırakabilir.

Sigortalı çalışmadan önceki doğuma borçlanma yapamazsınız

Soru: Eşim ilk defa 1994 yılında SSK’lı oldu.1988 ve 1998’de 2 doğum yaptı.1998 doğumlu çocuğumuzun borçlanmasını yaptık.2.çocugumuzun borçlanması için yeni yasa çıktımı. Şuan tarım sigortasından prim ödemesi devam ediyoruz. 2.çocugu borçlanabilir miyiz? Adem Ç.

İlk defa sigortalı çalışmaya başlamadan önce doğan çocuk için borçlanma yapamazsınız. Şuan için bu konuda herhangi bir yasal düzenleme de yapılmadığından, 1988 doğumlu çocuğunuz için borçlanma yapma imkanınız maalesef yok.

Part-time çalışanlara mesai yaptırılamaz

Soru: Merhaba ben part-time çalışan bir öğrenciyim ayda en fazla 120 saat çalışmam gerekirken bazı aylarda fazla çalıştırılıyorum acaba bunun ücretini alabilecek miyim? Ya da ilgili kurumlara şikayet etmeli miyim? Barış D.

Öncelikle kısmi süreli (part-time) çalışanlara fazla mesai yaptırılamaz. Buna rağmen fazla mesai yapıyorsanız fazla çalışmaya ilişkin haklarınızı almak ve bu durumu engellemek için Bölge Çalışma Müdürlüklerine şikayette bulunabilirsiniz.

İletişim: osmanozpolat@gmail.com

Twitter: @osozbolat

1 Yorum

  1. Merhaba 26 kasım2004 sigorta girişliyim 3.600 günümü ve 15 yılımı doldurduğumda yani 2019 da çalıştığım isyerimden kıdem tazminatı alabilirmiyim, teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz