İnşaatta istihdam düşüyor, ücret değişmiyor

İSTANBUL – Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) İnşaat İşgücü Girdi Endeksleri verilerine göre, Temmuz – Eylül dönemini kapsayan üçüncü çeyrekte, istihdam endeksi, bir önceki çeyreğe göre yüzde 4.5 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat istihdam endeksi ise, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 14.9 düzeyinde azaldı.

Buna karşılık, inşaat brüt ücret-maaş endeksi üçüncü çeyrekte, bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.8 azalırken, yıllık bazda ise değişmedi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat çalışılan saat endeksi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre, istihdamdaki daralmaya paralel olarak yüzde 4.3 ve yıllık bazda da yüzde 14.5 azaldı.

(DHA)

Radikal
Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar