Kıdem tazminatı sonuçlandırılacak

RADİKAL – 10. Kalkınma Planı’nda, kıdem tazminatı sisteminde yaşanan sorunların çözümü amacıyla mevcut durumun tespiti ve mevzuat çalışması yapılacağı, bu kapsamda gerek Üçlü Danışma Kurulu’nda gerekse diğer sosyal diyalog mekanizmaları çerçevesinde konunun sonuçlandırılmasının sağlanacağı bildirildi.

İşsizlik sigortasına hak kazanma koşullarının esnetilmesi ve yararlanma sürelerinin artırılmasına yönelik mevzuat çalışmaları yapılacak. Bu doğrultuda yapılacak çalışmalar, kıdem tazminatı reformu ile eşzamanlı yürütülecek.
Fazla çalışma sürelerinin aşılması halinde işverenlere idari para cezası verilmesini sağlayan mevzuat düzenlemesi yapılacaktır

Kalkınma Bakanlığının yayımladığı 10. Kalkınma Planı 2014-2018 dönemini kapsayan, 25 öncelikli dönüşüm programının 8’ine ilişkin eylem planı, Bakanlığın internet sitesinde yayımlandı.

Program Koordinatörlüğünü, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı, İşgücü Piyasasının Etkinleştirilmesi Programı Eylem Planı’na göre, Ocak-Aralık 2015 dönemi arasında, doğum izinlerinden sonra ebeveynlere çocuklarının ilkokula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilecek.

Çocuk sahibi olan çalışanların doğum izninden sonra çocuğun ilkokula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesine dönük bir mevzuat düzenlemesi yapılacak. Özel istihdam bürolarına, bu çerçevede ortaya çıkacak işgücü kaybını önlemek amacıyla geçici iş ilişkisi kurma yetkisi verilecek.
AA

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar