Dünya genelinde turist sayısı 51 milyon arttı

RADİKAL – Dünya Turizm Örgütü (DTÖ), 2014’te dünya genelinde yüzde 4,7 olan turist artışının 2015’te yüzde 3-4 arasında olmasının öngörüldüğünü açıkladı.

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’deki örgütün verilerine göre, 2014 yılında dünyada 1 milyar 138 milyon kişi seyahat ederken, bir önceki yıla oranla turist sayısı yüzde 4,7 (52 milyon) arttı.

Kıtalara göre turizmde en büyük gelişme yüzde 7 ile Amerika’da görülürken, onu yüzde 5 ile Asya ve Pasifik, yüzde 4 ile Avrupa ve Orta Doğu ve yüzde 2 ile Afrika izledi. Dünyada en fazla turist alan bölgeler Avrupa (588 milyon), Asya ve Pasifik (263 milyon), Amerika (181 milyon), Afrika (56 milyon) ve Orta Doğu (50 milyon) olarak sıralandı. Ülke bazında Fransa, ABD, İspanya, Çin, İtalya, Türkiye, Almanya, İngiltere, Rusya ve Tayland’dan oluşan ilk 10 sıralaması değişmedi.

Örgüt, turist sayısıyla ilgili dünya geneli için 2015 yılında yüzde 3-4 arasında artış öngördüğünü açıkladı.

Rakamları değerlendiren DTÖ Genel Sekreteri Taleb Rifai, turizmin son yıllarda çok güçlü ve dayanıklı bir ekonomik faaliyet olduğunu gösterdiğini, dünyanın her destinasyonunda ekonomik büyüme ve istihdam artışı sağlamaya devam ettiğini söyledi. (AA)

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar