Kıdem tazminatımı nasıl hesaplarım?

 

Soru: Merhaba Osman Bey, 02.08.1999 tarihinde çalışmaya başladım. 2006 yılından itibaren şimdiki zaman dilimine kadar halen aynı şirkette çalışmaktayım. (7 yıl) 3510 gün prim gün sayım var.
3600 günü doldurduğum takdirde 15 yılı gün ve ay olarak beklemek zorunda mıyım? 
Yeni çıkması düşünülen kıdem tazminatı yasası bizi etkiler mi? Ayrıca sigortam ve maaşım asgari ücretten yatmaktadır, ortalama ne kadar tazminat alabilirim? Şimdiden teşekkür ederim. Ersin T.

Ersin Bey, 7 yıl asgari ücretten çalışmışsanız en son aldığınız asgari ücret ile çalışma yıl sürenizin çarpmanız sonucunda alacağınız tazminat tutarını bulursunuz. (1.021,50X7=7.150,50)

İşe başlama tarihinize göre 15 yıl 3600 gün şartını yıl ve gün olarak tamamlayıp SGK’dan “kıdem tazminatı alabilir” yazısı ile birlikte işyerinize ibraz ettiğinizde işten tazminat alarak ayrılabilirsiniz. Düzenlenmesi planlanan kıdem tazminatı ile ilgili şuan herhangi bir gelişme yok. Ancak düzenleme yapılsa dahi kazanılmış hakları etkileyecektir.

Bir önceki yazımız olan Tüp bebek tedavisinden yararlanma şartları başlıklı makalemizde tüp bebek tedaivisinden yararlanma şartları, tüp bebek tedavi masrafı ve tüp bebek tedavisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar