İstifa eden işçi doğum parası alabilir mi?

hamilelikMerhaba Osman Bey, vereceğiniz cevap için şimdiden çok teşekkür ederim. Ben şu anda 20 haftalık hamileyim ve şimdi bir yerde doğuma kadar sigortalı olarak işe başlayacağım. 
1) Doğum parası almak için 32. haftada izne ayrılmak gerekiyormuş ama benim o zamana kadar 90 günlük primim dolmuyor, yine de doğum parası alabilir miyim?
2) İş yeri beni doğum iznine ayrılmış göstermesi şart mı yoksa ben kendim istifa edip çıksam yine de doğum parası alabilir miyim? İyi çalışmalar diliyorum. (Canan Hanım)

Cevap: Merhaba Canan Hanım. Doğum parası almak için gerekli olan şartlar 5510 sayılı Kanunda belirtilmiştir. Buna göre: sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki bir yıl içinde en az doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması şartıyla, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için ödenek ödeneceği belirtilmektedir. Dolayısıyla doğum ödeneği almak için doğumdan önce 90 gün sigortalı bildirilmeniz şarttır. 

Buna rağmen doktorun onay vermesi şartıyla doğuma 3 hafta kalana kadar işyerinde çalışabilirsiniz. Bu sürelerle 90 günü tamamlayamazsanız doğum ödeneği alamazsınız.

90 günü sağlayıp işten ayrılırsanız/istifa ederseniz de şartları sağladığınızdan ötürü yine doğum ödeneği alırsınız. Çünkü Kanun çalışan için sadece gün sayısı belirtmiştir. İş akdinin bu süreçte sonlandırılması veya sonlandırılma usul ve şekillerinin, ödenek almaya aykırı bir husus olduğu belirtilmemiştir.

 

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş ve Sosyal Güvenlik Mevzuatınıza ilişkin her türlü sorularınızı İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

7 Yorum Yapıldı
 • Caner dedi ki:

  4 yildir calismakta oldugu is yerinden yildirma politikalari sebebiyle isten ayrılan eşim için yazıyorum…

     Ortalama dört ay kadar önce istifasini vermis bulunmaktayız simdi ise hic bir haktan yararlanamıyoruz önümüzdeki 2018 mayıs a cocugumuzu dunyaya getirmeyi planlıyoruz doğum yardımı alabilmek ve önceki 48 aylik calismamizdan olusan sigortali donemimizin issizlik priminden hamilelik döneminde 90 günlük sigorta primi yatirarak yararlanmayı istiyoruz boyle bir sey mümkün olabilirmi yada bu konuda ne yapmamiz gerekir bu konuda yardım ederseniz cok seviniriz…

  • Osman Özbolat dedi ki:

   Merhaba;

   Doğumdan önceki bir yıl içinde 90 gün sigortalı olunması halinde geçici iş göremezlik ödeneği alırsınız. Ayrıca işsizlik ödeneği sürecinde doğum olması halinde de sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. 90 gün bir işyerinden sigortalı olduğu takdirde söz konusu haklara sahip olabilirsiniz.

 • Duygu turan dedi ki:

  Merhaba Osman bey. Benim sormak istediğim soru şu; hamileliğin 32. Haftasında işyerinden istifa ederek ayrılırsam sonrasında işsizlik maaşı alma hakkım var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

  • Osman Özbolat dedi ki:

   Doğum sonrası istifa halinde işsizlik ödeneği alma durumu maalesef söz konusu değildir. İşsizlik maaşı için diğer gün şartlarını ( http://www.osmanozbolat.com/03/12/2014/iste-10-soruda-issizlik-odenegi/ ) tamamlamanız halinde işveren sizi haklı nedenler hariç işten çıkarırsa hakkınız doğar.

 • elif dedi ki:

  merhabalar ben elif
  3 yıl hemşire olarak çalıştığım işimden 21 haftalık hamile iken istifa etmek durumunda kaldım.düşük riskim olmasına rağmen gece nöbetleri tuttum haftada 2gün bazen 3 gün.yapılan psikolojik basılardan ve düşük riskimden dolayı daha fazla dayanamayıp istifa etmek durumunda kaldım.1.5 yıl geçti üzerinden o zamn da arştırdık ama net snuç alamadık acaba doğum parasını almaya hak kazanıyormuydum…şimdiden teşekkür ederim

 • Büşra dedi ki:

  Merhaba ben büşra 
  2 yıldır çalışıyorum sigortam yatıyor şuan 5 aylık hamileyim evleneli de bi sene olmadı evlilik tazminatımı almak istiyorum işten çıkıp hamilelikte çok zorluyo çalışamıyorum işten mart 2015 de çıkarsam bebeğim temmuz 2015 te doğucak kısmetse doğum parası alabilir miyim ?

 • berivan özen dedi ki:

  Osman Bey merhabalar,
  Benim de bir sorum olacaktı bu konuda.Şu an 31 haftalık hamileyim ve özel bir kurumda 3 yıl iki aydır çalışıyorum.Gebeliğimin 33.haftasında da daha doğrusu 31 ocak da işten ayrılıyorum.Doğum parasından bende faydalanabiliyor muyum?