Yargı- İki işyerinde çalışan kişilerin kıdem tazminatı

 

ÖZET :

Kısmi süreli hizmet akdiyle çalıştığı işyerinde sözleşmesi haklı bir neden olmaksızın feshedilen davacı aynı zamanda bir sendikada çalışsa bile kıdem ve ihbar tazminatı ile yıllık izin ücretine hak kazanır.

DAVA :

Davacı, icra takibine yapılan itirazın iptaline ve icra inkar tazminatının ödetilmesine karar verilmesini istemiştir.

Yerel mahkeme, isteği kısmen hüküm altına almıştır.

Hüküm süresi içinde davacı avukatı tarafından temyiz edilmiş olmakla dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR :

Davacının davalıya ait işyerinde kısmi süreli hizmet akdine bağlıolarak çalıştığı mahkemece kabul edilip, ücret alacağı hüküm altına alındığınagöre yönetim kurulu kararıyla sözleşmesi haklı bir neden bulunmadan feshedilen davacıya ihbar ve kıdem tazminatları ve yıllık izin ücreti ödenmesigerektiğinden, bu isteklere ilişkin talebin davacının aynı zamanda birsendikada da hizmet akdiyle çalışıp tavana tabi olarak kıdem tazminatıödenerek hizmet akdi feshedilmiş olsa da kabulü gerektiğinden yazılı şekildebu isteklerin reddi ile icra tazminatına mahkum edilmiş olması hatalıdır. www.osmanozbolat.com

SONUÇ :

Temyiz olunan kararın yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA,22.6.1998 gününde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
YARGITAY
Dokuzuncu Hukuk Dairesi

Esas No

: 1998/8803

 

Karar No

: 1998/10577

 

Tarih

: 22.6.1998

 

Bir önceki yazımız olan Özel sigorta primi ödeyen işletmeler SGK’ya da prim ödüyor başlıklı makalemizde katkı payı ödemesi, özel sigorta primi ve sgk primi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

2 Yorum Yapıldı
 • Derin dedi ki:

  Hem SGK’ya, Hem Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayet edin. Buralardan sonuç çıkmazsa hemen mahkemeye başvurun.

 • Kenan ÖZTÜRK dedi ki:

  12 yıldır Ssk lı olarak bi işyerinde çalışırken aynı zamanda başka bir işyerinde de 9,5 yıl boyunca çalıştım, ikinci işyerinde de SGK yattığını biliyordum, Haberim olmaksızın Ssk bildirimim yapılmamış, yani 2. İşyerinde Ssk yatırılmamış. Firmaya Ssk bildirimim bulunmamış dedim ve işimden oldum.
  Bu iş yerinde çalıştığıma dair Ssk lı çalışan şahit ve şirket PUANTAJ, imza defteri, kamera kayıtları vs elimde MEVCUTDUR.
  Ne gibi yol izlemem gerekiyor. Kıdem, ihbar tazminatımı ve Ssk bildirimimi nasıl yaptırabilirim.
  Kenan ÖZTÜRK
  ERZURUM