6 Ayını Doldurmamış İşçi Sebepsiz İşten Çıkarılabilir mi?

örnek dilekçeİşverenlerin işçilerin iş akitlerini son verirken, feshi haklı bir nedene dayandırma zorunlulukları vardır. Bunun için de İş Kanunu'nda hangi şart ve koşulların oluşması gerektiği belirtilmiştir. Buna göre: "Otuz veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde en az altı aylık kıdemi olan işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesini fesheden işveren, işçinin yeterliliğinden veya davranışlarından ya da işletmenin, işyerinin veya işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebebe dayanmak zorundadır." 

Yukarıda da görüldüğü üzere haklı nedenle sözleşmesi feshedilerek iş akdi sonlandırılacak işçi için:

1- 30 veya daha fazla işçi çalıştıran işyerlerinde çalışıyor olması,

2- İşyerinde en az altı aylık kıdeminin bulunması şarttır.

Kanunda da belirtildiği üzere 6 aydan az hizmet süresi olan çalışanlar için, iş akdinin sonlandırılmasında geçerli neden hükmü aranmamaktadır.

Osman ÖZBOLAT

twitter.com/osozbolat

 

Bir önceki yazımız olan Limited Şirket Ortaklarının SGK'ya Bildirimleri başlıklı makalemizde Limited Şirket, Ltd şirket ortaklaklarının SGK bildirimleri ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar