İş Akdinin Feshinde Örnek İbraname Dilekçesi

örnek dilekçeİbraname işçi ve işveren ilişkisinde iş akdinin sonlandırılması sırasında, işçinin çalışma süreci içindeki tüm hak ve alacaklarını aldığına dair bir yazıdır. Bu yazının imzalanması ile tarafların birbirlerine karşı hak ve yükümlülüklerinin kalmadığı anlaşılır. 

İbraname iş sözleşmesi bittikten sonra imzalandığından, iş ilişkisi devam ederken imzalnan/imzalatılan bir ibraname hukuken geçerli değildir. İbraname düzenlnirken geçerli bir şekil şartı da bulunmamaktadır.

Uzun vadede yaşanılabilecek sıkıntılarlar karşılaşmamak adına işçi ve işveren taraflarının ibranameyi açık ve net olarak düzenlemeleri gerekmektedir. Yani işin niteliğine göre işverenden alınması muhtemel tüm hak ve alacakların alındığına dair, hiç bir tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. 

İş sözleşmesinin feshi (istifa) durumunda işçi ve işveren tarafından imzalacak Örnek İbraname İçin TIKLAYINIZ

Osman ÖZBOLAT

Bir önceki yazımız olan Kayıt ve Belge İbraz Edilmemesi Haline Dair Özel Durumlar başlıklı makalemizde ipc cezası, kayıt ve belge cezası ve kayıt ve belge incelemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar