OECD: Türkiye’de işsizlik artmaya devam edecek

İSTANBUL – Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü ’nün (OECD) bugün yayımladığı Ekonomik Görünüm raporundaki Türkiye bölümü, “Büyüme 2014 yılında ivmesini yitirdi” saptamasıyla başladı.

Türkiye ekonomisinde büyümenin bu yıl yüzde 3.0 olacağını tahmin eden OECD, gelecek yıl için yüzde 3.2 ve 2016 için yüzde 4.0 büyüme öngörüsünde bulundu.

OECD raporunda, bölgedeki jeopolitik riskler ve Avrupa’daki ekonomik toparlanmada yaşanan yavaşlamanın etkisiyle ihracat artış hızının düşeceği, bu gelişmelere bağlı olarak da Türkiye ekonomisinin “standartlarının” altında büyüyeceğine işaret edildi.

OECD raporunda, Türkiye’de işsizliğin de bu yılı yüzde 9.9 ile tamamladıktan sonra, 2015 yılında yüzde 10.1 ve 2016 yılında da yüzde 10.2 düzeyine çıkacağı belirtildi.

OECD’ye göre, bu yıl sonunda yüzde 9.0 olacak olan enflasyon da, 2015 yılında yüzde 7.4 ve 2016 yılında yüzde 6.8 ile hedeflerin üzerinde kalmaya devam edecek.

Raporda yer alan küresel ekonomiye ilişkin değerlendirmeler içinde, dünya ekonomisinin de bu yıl yüzde 3.3, 2015 yılında yüzde 3.7 ve 2016 yılında yüzde 3.9 büyüyeceği öngörüldü.

(DHA)

Radikal
Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar