Asgari Geçim İndirimi Hesaplama Tablosu

hesaplamaÖnceden emekli ve çalışanlar her alışverişlerinde fiş almaya dikkat ederler, aynı zamanda eş dosttan fiş/fatura toplayıp bunları devlete sunup belirli bir tutarda vergi iadesi alırlardı. 2008 yılından itibaren bu uygulama tarih oldu ve yerini asgari geçim indirimi uygulaması aldı.


Asgari geçim indirimi, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirinden düşülerek vergi dışı bırakılması durumudur. Bu uygulamadan ücretleri gerçek usulde vergilendirilen kişiler yararlanabilmektedir. 


Söz konusu indirim tutarının her ay işveren tarafından işçilerin ücretine yansıtılarak ödenmesi gerekmektedir. 


Asgari geçim indirimi hizmet erbabının elde ettiği ücret gelirinden asgari ücretin yıllık brüt tutarının;


– Mükellefin kendisi için % 50’si,


– Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için %10’u,


– Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere iki çocuk için %7,5’i


– Diğer çocukların her biri için %5’idir.


Bu oranlar yıllık asgari ücret tutarı ve gelir vergisi oranı olan %15 ile çarpılıp, her ay için ne kadar ödeneceğinin belirlenmesi açısından 12’ye bölünerek indirim tutarı bulunur. 

Sizler de asgari geçim indirimi hesaplamak istiyorsanız ekteki tabloyu indirerek rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. 

asgari-geçim-indirimi-hesaplama bordrosu

Bir önceki yazımız olan 2014 yılı iş kanunu para cezaları başlıklı makalemizde 2014 yılı iş kanunu para cezaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar