İş Kanunun Amacı

T.C.
YARGITAY
Dokuzuncu Hukuk Dairesi
Esas No : 2008/29913
Karar No : 2010/13853
Tarih : 18.05.2010

 

Memur, sözleşmeli personel ve işçinin ortak noktası ücret karşılığı bağımlı çalışmalarıdır. Memur, genel idare esaslarına göre yürütülen asli ve sürekli kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde görevlendirilir. İşe alınması, “atama” idari işlemiyle olur. Yine memurların çalışma koşulları, hakları, ödev ve sorumlulukları ve memurluğun sona ermesi önceden yasa ile kesin olarak belirlenmiştir. Bu konularda memur ile onu atayan idare arasında farklı bir uygulamanın kararlaştırılması söz konusu olmaz.

Davalılar İş Kanunu’na tabi işçi statüsünde olmayıp, davacı bakanlığa ait okulda müdür ve müdür başyardımcısı olarak memur sıfatıyla görev yapmışlardır. Böyle olunca uyuşmazlığın çözümü de iş mahkemesine ait değildir. Dava konusu miktara göre asliye hukuk ya da sulh hukuk mahkemesinde görülmek üzere, davanın görev yönünden reddine dair karar verilmek üzere hükmün bozulması gerekmiştir. 

Bir önceki yazımız olan Ruhen Özür (Psikolojik Rahatsızlık) Hallerinin İş Kazası Açısından Değerlendirilmesi başlıklı makalemizde İş Kazası, Malullük ve Psikolojik Rahatsızlıklarda Malullük hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar