Türkiye’de işgücüne katılımda artış bakanı şaşırttı

Türkiye ’de işgücüne katılım oranında bu yılın başından beri geçen yılın aynı aylarına göre 2 puanlık artış görülüyor. TÜİK ’in Hanehalkı İşgücü Anketi verilerine göre daha önce yüzde 49 ve altında olan işgücüne katılım oranı son dört aydır yüzde 51 ’in üzerine çıktı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, bakanlığının bütçe görüşmeleri sırasında işsizlik verilerini değerlendirirken, işgücüne katılım oranındaki bu artışa dikkat çekti ve bu artışın nereden kaynaklandığının araştırılması gerektiğinin altını çizdi.

-Tarlasını, köyünü bırakıp sanayi veya hizmet sektöründe ücretli  arayışına girmek üzere şehre gelenler.

-TÜİK ankette kişilerin uyruğuna bakmıyor. Sayıları 2 milyona ulaşan Suriyeliler de rakamı etkilemiş olabilir.

Aile bütçesinin yetersiz kalması nedeniyle kocasının maaşına ek olarak para kazanmak isteyen kadınlar.

15 yaş ve yukarı yaştaki nüfus 2013 Ağustos ’unda 56.4 milyon iken, bu yıl 57 milyona yükseldi. İşgücüne katılım oranındaki 2 puanlık artış, ilave 1 milyon 140 bin kişinin işgücü piyasasına çıkması anlamına geliyor. Bu da işsizliğin artmasına neden oluyor.

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar