Afetler Tarım Sigortasına İlgiyi Artırdı

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bostancı, bu yılın ilk 10 ayında çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’ne yaptırdığı tarım sigortalarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 arttığını kaydetti. Bostancı, “Ancak bu yeterli değil. Doğal afetlerden korunmak için çiftçilerimizi ürünlerini sigorta yaptırmaya davet ediyorum. Her yıl doğal afetlerden çok sayıda çiftçimiz zarar görmektedir. Tarlasını, bağını, bahçesini tarım sigortası yaptıran çiftçi kardeşlerimiz bu felaketlerden daha az zarar görmekte ve bu sıkıntılı günleri daha kolay atlatmaktadır. Sigorta yaptırmayan çiftçilerimiz ise her doğal afet sonrası olduğu gibi büyük sıkıntı çekmekte ve bunun pişmanlığını yaşamaktadır. Doğal afetlerden korunmak için tek çare tarım sigortası yaptırmak.” ifadelerini kullandı. Tarım sigortası yaptıran çiftçiye yüzde 50 ile yüzde 60 arasında devlet desteği verildiğini söyleyen Bostancı, şunları aktardı:

“Tarım Kredi Kooperatifleri olarak çiftçilerin gübre, zirai ilaç, sertifikalı tohum, akaryakıt gibi her türlü tarımsal girdi ihtiyaçlarını kaliteli, zamanında ve uygun şartlarda karşılamak için yoğun çaba harcıyoruz. bin 631 Tarım Kredi Kooperatifi aynı zamanda sigorta acentesi olarak hizmet vermektedir. Tarım sigortalarında ciddi bir genişleme kaydettik. Tarım sigortası poliçelerinin yarısı Tarım Kredi Kooperatiflerince kesilmektedir. Çiftçilerimiz, hükümetimizin de teşvikleriyle sigortanın önemini kısa zamanda kavradı. Tarım Kredi Kooperatifleri’nce bu yılın ilk 10 ayında 159 milyon lira tarım sigortası primi üretildi. Çiftçilerimizin daha da bilinçlenmesi ile sigortacılık daha da yaygınlaşacak ve çiftçilerimiz doğal afetlere karşı kendilerini güvende hissedecektir.”

CİHAN

Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar