”Ocakları Kapatmak Çözüm Değil”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın 2015 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki konuşmasında, "Eynez ocağının artık çalışılamaz hale geldiğine inanıyorum. Eynez ocağını aynı şekilde Ata Bacası'nı da kapatalım" sözlerine Türkiye Maden İşçileri Sendikası Ege Bölgesi Şubesi Başkanı Recep Satır'dan yanıt geldi. Satır yaptığı yazılı açıklamada, kömür ocaklarının kapatılmasının çözüm olmadığını vurgulayıp, "Bunun Soma'daki mağdur olan binlerce işçi kardeşlerimize yardımcı olacağını düşünmüyoruz. Aksine bu durum arkadaşlarımızın mağduriyetleri daha da artacaktır. Eynez ve Atabacası ocakları kapatılırsa sadece Işıklar bacası çalışacak. Burada en fazla 1800 kişi istihdam edilecek. 4 bine yakın madenci kardeşimiz ise işsiz kalacak" dedi.

Satır, sendika olarak görüşlerinin bu ocakların işçi sağlığı ve iş güvenliğine uygun hale getirilip çalıştırılması ve çalışmayacak olan işçilerin kıdem tazminatlarının ödenmesinden yana olduğunu kaydetti. Kömür ocaklarını kapatmak çözüm olmadığını da dile getiren Satır, "Avrupa'da nitelikli denetimlerle nasıl kazasız kömür üretiliyorsa, bizde de yapılabilir" dedi.

DHA

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar