Evinde hasta bakanlara sosyal güvence

Evinde hasta bakanlara sosyal güvence

Bu zamana kadar sizi çalışmaktan alıkoyan neden evinizde bakmakla yükümlü olduğunuz bir hasta ise, çalışamıyorum ya da sigortam yok diye üzülmeyin! Çünkü devlet, yeni bir uygulama çıkartarak evinde hasta bakanlara sosyal güvence sağlayacağını duyurdu.

Yaşlı ya da özürlü olan hastalara bakmakla yükümlü olup çalışamayan bireylerin sigorta primleri devlet tarafından ödenecek ve bu kişiler de belli bir zaman sonra emekli olabilecekler.

Yeni uygulamada özürlü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının evde bakımını üstlenen kişiler, sosyal güvenlik sistemine dahil edilerek emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Yaklaşık 362 bin kişi bu uygulamadan faydalanacak. Maddi durumu yetersiz, çalışmaya ihtiyacı olan fakat evinde baktığı hastadan dolayı çalışamayan kişiler bu uygulamadan faydalanacak. Uygulama henüz taslak halinde olup, hayata geçirilmesi 2013 yılını bulacağı söyleniyor.

Bakılanlar: hasta bakana sigorta, hastaya bakana sigorta

06 Mart 2012, 15:16:04; Kategori: Yaşam.

, Evinde hasta bakanlara sosyal güvence www.osmanozbolat.com farkıyla sizlerle.

Bir önceki yazımız olan SGK idari para cezalarında af nasıl uygulanacak? başlıklı makalemizde para cezaları ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar