15 yıl 3600 günden kıdem tazminatı

paraOkurumuz soruyor: “Merhaba Osman Bey; 1996 tarihinde sigortalı girişim var. Bu zamana kadar çeşitli işyerlerinde çalışmalarım oldu. Şuan çalıştığım işyerinde 3 yıldan bu yana çalışıyorum ancak artık çalışmaya devam edecek takatim kalmadı. Bu zamana kadar çalıştığım hiçbir işyerinden tazminat alamadım. 4200 gün sigortalılığım bulunmaktadır. Ben şimdi işyerinde ayrılırsam 15 gün 3600 günden tazminat alabilir miyim? Alacağım tazminat tutarı bu zamana kadar alamadığım tazminatların tamamı kadar mıdır? İşten ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışabilir miyim?”  Ercüment TEMİZ

15 yıl 3600 günden kıdem tazminatı alma koşulları

İş kanununda kıdem tazminatı alma şartları belirtilmiştir. Bunlardan birisi de “506 Sayılı Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) ben­dinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun Geçici 81’inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlan­ması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını ta­mamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyledir.”  08.09.1999 tarihinden önce işe girişi olup, 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 gün sigortalı gün sayısını tamamlayan çalışanlar, işten kendi istekleri ile ayrıldıkları takdirde kıdem tazminatı alabilirler.

İşe başlama tarihi 8.9.1999 ile 30.04.2008 sonrasında ise 15 yıl 3600 şartı, 25 yıl ve 4500 olarak geçerli olacaktır.

Kıdem tazminatına hak kazanılabilmesi için çalışanın işyerinde en az bir yıllık çalışmasının bulunması gerekmektedir. Örneğin işe başladıktan 8 ay sonra, 15 yıl 3600 günden kıdem tazminatı alabilmek için işten ayrılma durumunda çalışanların kıdem tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır.

Kıdem tazminatına esas ücret

Kıdem tazminatı İşyerinde geçirilen her 1 yıl için 1 aylık giydirilmiş brüt ücret şeklinde ödenmektedir. Yani işyerinde 5 yıllık çalışması olan ve işten ayrıldığı tarihteki son brüt ücreti 3500 TL olan işçiye kıdem tazminatı olarak yaklaşık 17.500 TL ödenmesi gerekmektedir.

15 yıl 3600 günü aynı işyerinde mi tamamlamak gereklidir?

Çalışanlarımızın sık sık sorduğu ve en çok merak ettiği hususlardan biri de 15 yıl 3600 gün şartının aynı işyerinde geçmesinin zorunlu olup olmadığıdır. 15 yıl 3600 gün şartı sigortalıların yıpranma süreleri açısından belirlenmiş bir ön görü süresidir. Dolayısıyla önemli olan bu sürenin tamamlanmış olmasıdır. 15 yıl 3600 günün aynı veya başka işyerlerinde geçirilmiş olmasının önemi yoktur. Önemli olan belirtilen şartlara sahip olduktan sonra talep edilen işyerinden kıdem tazminatının alınacağı huşudur.

15 yıl 3600 günden kıdem tazminatı için ne yapılmalıdır?

08.09.1999 tarihinden önce işe girişi bulunan ve 15 yıl 3600 gününü birlikte tamamlayan sigortalılar, kendilerine en yakın SGK Merkez Müdürlüklerine başvurarak “Kıdem tazminatı alabilir” yazısını alıp işyerlerine sundukları takdirde tazminat haklarından yararlanabilirler.

İşçilerin bu süreçte işverenlerle sorun yaşamamaları adına, bu yazıyı noter kanalı ile işverenlerine göndermeleri kendileri açısından olumlu olacaktır.

İşten ayrıldıktan sonra çalışma durumu

Kıdem tazminatı alarak bir işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde çalışıp çalışmama konusu tereddütlü idi. Bu konuda en son Yargıtay 9. Hukuk Dairesi son noktayı koydu. Karara göre: “Davacının işyerinden ayrıldıktan sonra başka bir firmada çalışması hakkın kötü niyetli kullanılması olarak değerlendirilemez. Davalı kanunun kendisine verdiği emeklilik hakkını kullanmıştır. Davacının ödenen kıdem tazminatının iadesine ilişkin talebinin reddi yerine kabulüne karar verilmesi hukuka aykırıdır” denilerek, işçilerin kıdem tazminatı alarak başka işyerinde çalışmalarının önü açılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Amirin izin vermeme yetkisi var mıdır? başlıklı makalemizde Doğum İzni, Genel Sağlık Sigortası ve GSS hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

15 Yorum Yapıldı
 • SEVİL dedi ki:

  BEN 1996 YILINDA SİGORTALI OLARAK İŞE BAŞLADIM (1981 DOĞUMLUYUM) VE 15 YILDIR SİGORTALI OLARAK ÇALIŞIYORUM. ŞUAN ÇALIŞTIĞIM İŞYERİNE 3 YILDIR KATLANIYORUM AMA ARTIK PES ETTİM. EN KISA ZAMANDA İŞTEN AYRILICAĞIM. TAZMİNAT ALABİLİYOR MUYUM?

 • Murat dedi ki:

  Hayırlı günler, e devletten sorgulama yaptığımda işe giriş tarihi 1991 gözükmekte.gün sayı. 4463 ,lakin pirim ödeme 2000 yılında başlamış,benim tazminat hakkım varmı.

 • Berat dedi ki:

  Merhabalar ben 2000 yılında SSK girişim var.toplam 3800 gün SSK pirimim mevcut 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum.isten ne şekilde ayrılırsam tazminatımı ala bilirim.

 • Yılmaz canakçay dedi ki:

   10 12 1999 işe girdim 6000 bin iş günüm var devlet hastahanesinde 18. yılıma girdim işi bırakmak istiyorum kıdem tazminatımı alabilirmiyim

  • Osman Özbolat dedi ki:

   08.09.1999 tarihinden önce işe girişiniz varsa SGK’dan alacağınız yazı ile işverene başvurabilir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

 • Yılmaz canakçay dedi ki:

   10 12 1999 işe girdim 6000 bin iş günüm var devlet hastahanesinde 18. yılıma girdim işi bırakmak istiyorum kıdem tazminatımı alabilirmiyim

 • hüseyin yetek dedi ki:

  hüseyin 2002 yılından sigortam var pirim günüm 4863 3600den tazminatımı nezaman alabilirim

 • kemal dedi ki:

  2003 tarıhınde sıgortalı oldum 15 yılı dolduracam 2018 de 3600 dan tazmınat hakkımı alabılırmıyın

 • Ali Seven dedi ki:

  Merhaba ilk sigorta başlangıç yılım 1993. SGKya gittiğimde sigortalı olduğumda 18 yaşımı doldurmadığımdan bu belgeyi alamayacağımı söylediler. sigorta primi ödenen 2000 yılını kabul edeceklermiş.
  Bu geçerli bir uygulama mıdır?

 • aynur dedi ki:

  aynıgün işyerinde ayrılıp diger işyerinegirişim olmuştur iki ay sonra işyeri çıkartsa beni işsizlikten yararlanabilirmiyim

 • aynur dedi ki:

  1990 girişim14yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım
  4888 günüm var aybıbbbrılırsam nekadar tazminat alabilirimbenim fesimyok

  • Osman Özbolat dedi ki:

   İşyerinden ayrıldığınız takdirde çalıştığınız her yıl için en son aldığınız brüt asgari ücret tutarında kıdem tazminatı alabilirsiniz. Yani 14 X En son brüt asgari ücret tutarında tazminat hakkınız bulunmaktadır.