Soma’da işten çıkarılan madenciler

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, ilçede 2 firmanın faaliyete geçmesiyle, işten çıkarılan madencilerin sorununun çözüleceğini bildirdi.

Atçı, Soma Kömürleri AŞ tarafındanişlerine son verilen 2 bin 831 madencinin işsizlik sorununun çözümü yönünde çalışmalar yaptıklarını belirtti. Aynı sektörde faaliyet gösteren İmbat ve Demir Export firmalarının ilçede yakın zamanda faaliyete geçeceğini kaydeden Atçı, bunun işsizlik sonununu çözeceğini kaydederek şunları söyledi :

“Şubat ayında üretime başlamayı planlanan Demir Export firmasının işçialımı devam ediyor. İmbat Madencilik de personel alımı için hazırlık yapıyor. Her iki firmada da yetişmiş personel olduğu için bu işçileri tercih edecekler. Bizimde beklentimiz işçilerinin çoğunun işe girmesi. Atabacası Maden Ocağı ve Eynez ocağının faaliyete geçmesinin ardından da bazı işçiler işe başlamayacak. Yaklaşık bin 500 kişi İmbat şirketi’nde, geriye kalan 700-800 civarında kişi ise DemirExport alırsa işsiz kalmayacak.

Cnn Türk
Çalışma hayatına ilişkin iş hukuku ve sosyal güvenlik haberlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar