Şirket yöneticileri SGK borçlarından sorumlu mudur?

 

 

Gerçekten davanın yasal dayanağını oluşturan 506 sayılı Yasanın 80/son maddesine göre; bir tüzel kişinin üst düzey yöneticileri, prim borçlarından, işveren tüzel kişi ile birlikte müteselsilen sorumludur. Üst düzey yöneticisinden amaç; şirketin karar verme ve işlemlerin yürütülmesinde görev ve yetkili kişiler olduğu tartışmasızdır. 30.6.1998 tarihli imza sirkülerinden ve 28.5.1998 tarihli şirket kararından davacının imza yetkisinin bulunmadığı açıktır.

Mahkemece, belirtilen maddi ve hukuki olguları dikkate almadan hüküm kurması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir. 

T.C.
YARGITAY
Yirmibirinci Hukuk Dairesi

Esas No

: 2003/2186

Karar No

: 2003/3026

Tarih

: 7.4.2003

Bir önceki yazımız olan Ara dinlenmeleri çalışma süresinden sayılır mı? başlıklı makalemizde ara dinlenmesi, çalışma süresi ve iş kanunu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar