Çalışmadan sigortalı olunur mu?

 

 

"Bir kimsenin sigortalı sayılabilmesi için sigortalı işe giriş bildirgesinin varlığı yeterli değildir. Aynı zamanda o kimsenin 506 sayılı Yasa'nın 2.maddesinin belirlediği biçimde eylemli olarak çalışması da koşuldur. "

T.C.
YARGITAY
Yirmibirinci Hukuk Dairesi

Esas No

: 2004/1000

Karar No

: 2004/3790

Tarih

: 15.4.2004

 

Bir kimsenin sigortlı olması için işe giriş bildirgesinin SGK'ya verilmesi, o kişinin primlerinin ödenmesi yeterli değildir. Kişinin fiilen işyerinde çalışması da gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sizden gelen sorular-2 başlıklı makalemizde cevaplar, iş kanunu ve SGK hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar