Doğum izni dışında kadın çalışanlara yapılan ödemeler

 

 

Merhaba Osman Bey, ben devlet memuruyum eşim özel sektörde çalışmakta ve doğum yapacak size sormak istediğim eşimin doğum izni için ayrılacağı andan itibaren 16 haftalık ücretli izin dönemi dışında herhangi bir tazminat veya rapor parası var mıdır (eşim doğumdan sonra işe devam etmeyecek)? Bir de ben aile yardımı için eşimin izne ayrıldığı tarih itibariyle mi müracaatta bulunmalıyım yoksa bu 16 haftalık dönemin bitmesi mi gerekli şimdiden alakanıza teşekkür ederim. R.E

Cevap: Eşiniz için doğum nedeniyle bir defaya mahsus bir de süt parası denen emzirme ödeneği ödenmektedir. Aile yardımı için eşinizin ücretli izin süresi bitiminde başvurmanız gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Askerlik borçlanarak kısmen emekli olursunuz başlıklı makalemizde 3600 günden emeklilik, Askerlik Borçlanması ve emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar