Askerlik borçlanarak kısmen emekli olursunuz

 

 

Soru: Osman Bey merhaba, yazılarınızı büyük bir dikkatle takip ediyorum verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Aşağıdaki bilgilere istinaden emekliliğimizi yorumlarsanız çok seviniriz. Babam 1961 doğumlu ve 1995 yılında işe girişi bulunmakta. Toplam 661 gün SSK \  1430 gün isteğe bağlı sigortalılık süresi bulunmaktadır. Şu an yine isteğe bağlı yatırmak istiyoruz.  Ayrıca askerliği de borçlanmak istiyoruz (1985 yılında 18 ay). Sizce en erken kaç yaşında ve hangi şartlarda yatırırsak emekli olabiliriz? Bekir Ö.        

Babanızın toplamda 2091 gün sigortalılık süresi mevcut. En kolay şekilde emekli olması için, 3,5 yıl 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olması ve bu süreden sonra da askerlik borçlanması yaparak sigortalı gününü 3600 güne tamamlamasıdır. Bu şekilde 60 yaşında kısmi emeklilik hakkında yararlanır.

Bir önceki yazımız olan İşyerinde atılan imza herkesi bağlar başlıklı makalemizde fazla mesai, Geçici İş İlişkisi ve hesap pusulası hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar