Libya’da çalışanların sosyal güvenliği

libya bayrağıLibya’da iş üstlenen işverenlerce çalıştırılan Türk işçilerinin sosyal güvenliği nasıl sağlanmaktadır?

01.09.1985 tarihinde yürürlüğe giren Türkiye- Libya Sosyal Güvenlik Sözleşmesine göre, Libya’da iş yapmakta  olan  Türk  işverenlerin  yanında  çalışan Türk işçileri “daimi işçi”, Libya’da Libyalı işveren veya üçüncü bir ülke işvereni yanında çalışan Türk işçileri “geçici işçi” statüsünde sayılmıştır.

Daimi    işçi    statüsündeki    işçilerimiz,    5510    sayılı

Kanuna tabi  tutulmakta ve bunların malullük, yaşlılık ve  ölüm sigortaları ile kısa vadeli sigorta kollarına ilişkin primleri Kurumumuza yatırılmakta, bunlar için genel sağlık sigortası primi  yatırılmamaktadır.

Ayrıca, Libya mevzuatına göre öngörülen hastalık sigortası primleri, işverenler tarafından Libya sosyal güvenlik kurumuna ödenmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar