Ücret ödenmemesi nedeniyle haklı fesih durumları | Osman Özbolat

Ücret ödenmemesi nedeniyle haklı fesih durumları

Çalışma hayatında en sık kaarşılaşılan durum ücetlerin ödenmemesi nedeniyle haklı fesih durumudur. Ücret ödenmemesi durumunda işçiler nasıl istifa eder? Ücret ödenmemesi durumunda istifa ettiğimiz hangi durumlarda tazminat alabiliriz? Bunlara en sık karşılaşılan istifa biçimlerini tespit ederek ele aldık ve şu şekilde durumu özetledik:

Ücret ödenmemesi, HAKLI NEDENLE FESİH.

Ücretin kısmen ödenmesi, HAKLI NEDENLE FESİH.

Ücretten ziyade; ikramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili, genel tatil gibi alacakların ödenmemesi, HAKLI NEDENLE FESİH.

Ücretin işverenin düştüğü kötü durumdan ötürü ödenememesi, HAKLI NEDENLE FESİH.

Bireysel veya toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan aynî yardımların yerine getirilmemesi de (erzak ve kömür yardımı gibi), HAKLI NEDENLE FESİH.

İşçinin sigorta primlerinin hiç yatırılmaması veya eksik bildirilmesi, HAKLI NEDENLE FESİH.

Bir önceki yazımız olan Boşananların Çocukları İçin AGİ Durumu? başlıklı makalemizde agi, asgari geçim indirimi ve boşanma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar