Yurtdışında çalışırken sigortalı olabilir miyim?

İş Kanunu SorularıOkurumuz soruyor: “İyi Günler Osman Bey. Ben 1981 doğumluyum. 2000 yılında 6 ay kadar Türkiye’de sigortalı caliptim. Beş yıldan bu yana da İngiltere’de çalışmaktayım. Benim sorum Yurtdışında çalışırken her ay ben SSK primimi kendim ödeyerek sigortalı olabilir miyim?  Bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Değerli zamankinizi ayırıp mailimi okuduğunuz için teşekkür ederim.” Şenol Denizseven

Cevap: Şenol Bey; Dışarıdan prim ödeyerek sigortalı olmak için isteğe bağlı sigortalı olmanız gerekmektedir. Yurt dışında yaşarken isteğe bağlı sigortalı olmak için koşul; "Türkiye'de ikamet edenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkede" bulunmanız gerekmektedir. Türkiye ile İngiltere arasında sosyal güvenlik sözleşmesi bulunmaktadır. Ancak bazı ülkelerle Türkiye arasında düzenlenen sosyal güvenlik sözleşmelerine göre isteğe bağlı sigortalı olabiliyorsunuz. Bu kapsamda Fransa, İngiltere, İsveç ve İsviçre’de bulunanlardan Türkiye’de ikamet etme şartı aranmaksızın isteğe bağlı sigortalı olma şartlarını yerine getirenlerin  isteğe bağlı sigorta primi ödeyebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Emeklilik hesaplaması nasıl yapılır? (2) başlıklı makalemizde bağ-Kur, Bağ-Kur emeklilik şartları ve emekli sandığı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar