Mobbing yaşıyorum, nasıl ispat ederim?

İş Kanunu SorularıOkurumuz soruyor: "Osman Bey Merhaba; Aktaracağım konularda uzmanlık alanınızın bulunmasının, beni kötü bir durumdan kurtaracağına inanıyorum. Bir işyerinde 2 senedir çalıştım ve halen çalışmaya devam ediyorum. . asgari ücretten bankaya maaslarımız yatıyor kalan kısmı elden ödüyorlar. Ayrıca tarafıma karşı psikolojik şiddet uygulanması sebebiyle, işten ayrılmayı ve aynı işyerinde çalışmayı artık düşünmüyorum. 2 senelik emeğimin ve yıpranmamın karşılığı olan tazminatımı almadan kesinlikle ayrılmayı düşünmüyorum. İstifa etmeden çıkmam gerekiyor sanırım. Bana yol gösterirseniz, çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler, saygılar. (İsmi Saklı)

Cevap:

Durumunuz mobbing (psikolojik baskı) kapsamına girmektedir. Bu durumu ispat ederek istifa ederseniz tazminat haklarınızdan yararlanırsınız. Ancak malum bu husus soyut nitelikte olduğundan ispatı biraz zor olmaktadır. İspat için duruma tanık olan çalışma arkadaşlarınızdan birini gösterebilir, söz konusu rahatsızlıktan ötürü psikolojik tedaviye başlayabilir ve bu durumu raporlandırabilirsiniz. Ancak bu hususa da nihai aşamada genelde yargı karar vermektedir.

Ücretlerinizin düşük gösterilmesi ile ilgili hususa gelince de, sözleşmelerde gerçek ücretleriniz yazıyorsa ispat edebilirsiniz. Veyahut yine idare ve yargı aşamasında tanık vb. delillerle durumu ispatlayabilirseniz bu haklarınızı da alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Tarihi fırsat kaçırılmasın! başlıklı makalemizde bağ-kur tescili, denetimin tek çatı altında birleşmesi ve doğum borçlanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar