Eşin Borcu Diğer Eşi Etkiler mi?

 

Hangi Durumlarda Haciz Gelir?

Sözleşme karşılığında yapılan tüm borçlanmalar için haciz uygulaması yapılır. Haciz uygulamaları özel sektörde her hangi bir alanda yapılan borçtan ötürü ya da bankalara yapılan borçtan ötürü gelebilir. Haczin uygulanabilmesi için alacaklının avukata bir vekalet verilerek borcunu temin etmesi talep edilmelidir.

Eşime Gelen Haciz Beni Etkiler mi?

Evliliklerde mal varlığı da borçta ortaktır denilmektedir. Ancak Türk hukuk sistemine göre evliliğin birleştirmediği bir şey de mal varlığı olmaktadır. Bir ev alınırken evlilik adına ev alınamaz. Mutlaka eşlerden birinin adına ev alınmalıdır. Yani alınan mal iki kişi adı üstüne alınamadığı gibi yapılan borçta iki kişin için yapılamaz. Evlilik süresince yapılan borçlar ya da gelen hacizler yalnızca borç sahibini etkilemektedir. Eğer ki kocanın borcundan dolayı haciz gelmişse bu kadını etkilemeyecektir. Yalnızca kocanın maaşına haciz konulacaktır. Mesela ev eşin üstüneyse eve haciz de gelemeyecektir. Ancak ortada bir evlilik sözleşmesi varsa ve bu evlilik sözleşmesinde ortaklaşa bir borçlanma olacağı dahil edildiyse durumlar değişir ve eşe gelen hacizden diğer eşte etkilenir. Ama eşlerden biri diğerine karşı yapılan icra takiplerinde kefil olmuşsa o zaman kefil olan eşin de malvarlığına ve varsa maaşına 1/4'üne haciz konulabilecektir. Ev haczi için de eşlerin aynı evde yaşadığı varsayaraktan; eve hacize gelinebilir. Fakat her eşyadan iki tane varsa birer tanesini alınabilir veya lüks eşyalar varsa onları alınabilir. Bunun dışında herhangi bir şey yapılamaz. Vergi borcunda da kişisellik ilkesi geçerlidir bu nedenle eşin dahi olsa şahsi mallarına bir şey olmaz ancak ortak mallar eşin hissesi oranında gerekli hukuki işlemlere konu olacaktır

Neye Haciz Konamaz?

Haciz tüm mal varlığına konabilir. Ancak bazı hassas durumlar vardır ki o alanlara müdahale edilemez. Bunlardan bir tanesi de dul maaşıdır. Eşi ölen ve dul kalan kişiye bağlanan maaş hiçbir sebeple haczedilemez ve kesilemez. Bunun dışında kişinin mal varlığına el konulabilir. Maaşı haciz edilebilir. Ama devlet tarafından verilen dul maaşı hiçbir şekilde kesintiye uğratılamaz.

Haciz Kaç Aşamalıdır?

Haciz tek seferlik bir durum değildir. Mesela evinize ilk icra memuru geldiğinde bu evinizdeki malları alıp götürmek için değil keşfetmek içindir. Mallar üzerinde keşif yapılarak malların bedeli belirlenmektedir. Eğer ki siz haciz memurlarına ödeme yapacağınızın sözünü verir ve avukatla anlaşma yoluna giderseniz her hangi bir sorunla karşı karşıya kalmayacaksınız. Ancak ödemenizi yapmazsanız ilk tebliğden sonra haciz uygulaması başlatılacaktır.

Bir önceki yazımız olan İşverene Haber Vermeden İşten Çıkabilir miyim? başlıklı makalemizde Geçici görevlendirme, grev sırasında çalıştırma ve habersiz işten ayrılma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

 • facebook-share
 • tweet-it
 • friendfeed
 • plus-it

yorumlar

4 Yorum Yapıldı
 • Murat özalp dedi ki:

  Merhaba ben eski eşime ve kızımla aldığım telefonlar ben boşandıktan sonra ödenmemiş ve maaşına haciz geldi yeni bir evlilik yapacağım ve o kişide emekli onun maaşına haciz gelirmi gelirse ne yapmalıyız 

   

 • Tamr dedi ki:

  3 yıllık ödeme planı ile Tüketici kredisi çektim ve 18 ay ödedikten sonra işsiz kaldığım için ödeyemedim haliyle icralık oldum. Kefil olan eşimin maaşına haciz geldi. işe başladığım iş yeri maaş hesabım borçlu olduğum banka ile çalışıyor ve hesabıma bloke koyuldu. Blokenin kaldırılması için banka ile görüştüm, kalktığını söylediler ancak benim maaşımdan da 1/4 kesinti yapacaklarını söylediler. Aynı borçtan dolayı hem kefilin hem de borçlunun maaşına haciz gelebilir mi? Eğer gelemez ise ikimizin maaşından da kesinti olmaması için ne yapabilirim?
  Teşekkürler

 • esra dedi ki:

  merhaba esimin sahis sirketi var. baska bir odeme icin kullandigi bir cek karsiliksiz cikti. evlendikten sonra benim ustume ev almistik o eve haciz gelir mi

 • Seher dedi ki:

  Merabalar bi sorum olacaktı benim yüklü miktarda önceki eşimden dolayı vergi borcum bulunmakta bu tür şeylerden anlamadığım için sorma gereği duydum yardımci olabilirmisiniz evlenmeye kadar verdim yalnız korkum yeni evlenecegim kişiye bu borç yansiyansirmi