Kıdem ve İhbar Tazminatı Talebi Dava Dilekçesi

işçiİş Kanunu çerçevesinde kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanıp, bu hakkını elde edemeyenler yargı yoluna başvurmaktadırlar. bu şekilde maalesef bu haklaarını alamayıp, yargıya başvuracak olan işçiler için kıdem ve ihbar tazminatı örnek dava dilekçesini doldurarak başvurabilirler. söz konusu dilekçeler taslak dlekçe olup örnek teşkil ettiğinden ilgili alanları çalışanlar kendilerine göre düzenleyeceklerdir.

 

 

Kıdem ve İhbar Tazminatı Örnek Dava Dilekçesi-1

Kıdem ve İhbar Tazminatı Örnek Dava Dilekçesi-2

Kıdem ve İhbar Tazminatı Örnek Dava Dilekçesi-3

 

Bir önceki yazımız olan 2014 yılı genel sağlık sigortası prim tutarları başlıklı makalemizde 2014 prim tutarları, Genel Sağlık Sigortası ve GSS hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: Osman Özbolat

İş Hukuku ve Sosyal Güvenlik Mevzuatı ile ilgili her türlü sorularınızı ve danışmanlık taleplerinizi İLETİŞİM bölümüne yazarak bize ulaştırabilirsiniz. Şirketinize ait ücretsiz teşvik analizi yaptırmak ve Sgk ve İş-Kur teşviklerinden etkin bir şekilde yararlanmak için de www.insdanismanlik.com adresimizi ziyaret edebilir uzmanlarımızdan görüş ve öneri alabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it

yorumlar

1 Yorum Yapıldı
  • ibrahim dedi ki:

    Özel bir sirketde 11ay 2gun calısdım tam haklarım dolacakken beni cıkardılar enazından ihbarı istedim vermediler bende işkura sikayet dilekcesi verdim işkurdan bana gelen dilekcede haklı oldugum ihbar davası acabilirsin sonucu geldi neyapmam gerekir tesekürler